Galeria

Dariusz MARSZAŁEK

Dotykaj gwiazd, stąpając po ziemi
Niech twoje myśli, jak kolorowe motyle
Piją magiczną rosę z kwiatów codzienności…

Zajmuję się sztuką wizyjną: malarstwem, grafiką cyfrową, nowymi mediami oraz poezją, performance, body art, projektowaniem graficznym i konfekcją.
Inspirują mnie podróże, baśnie, surrealizm, tajemnice Kwiatu Życia & Świętej Geometrii oraz odmienne stany świadomości i nieograniczona wyobraźnia, która jest kluczem do wyższej wizji.
Od kilku lat fascynuję się szamanizmem, postrzeganym jako pierwotne i uniwersalne, ludzkie doświadczenie duchowe.
Alex Grey (alexgrey.com) uważa, że celem szamańskiej sztuki w dzisiejszych czasach jest rozwijanie i budzenie świadomości naszej kultury na nieznane rzeczywistości, na święte tajemnice, które zostały stłumione i odrzucone przez instytucje naukowe, kościelne i administracyjno-kulturalne. Zadaniem artysty-wizjonera jest doświadczanie wyższych stanów duchowych i przenoszenie ich – w postaci energii lub obrazów – do tworzonej przez siebie sztuki. Głównym medium artysty jest świadomość, ożywiająca siła, która ukierunkowuje i przenika wszystkie pozostałe środki wyrazu.
W sztukach wizualnych, najbliższej mi formie ekspresji, staram się m.in. ukazywać niezgłębione aspekty ludzkiego ducha. W niektórych obrazach i grafikach pojawiają się motywy wielu par oczu, które są oknami duszy. Źrenice rozszerza wpływ endogennego halucynogenu. Wszystko to, istnieje zarówno w moim umyśle oraz percepcji, jak i daleko poza nimi.
Interesuje mnie sztuka oraz wszelka działalność, która utrwalając się w nurcie historii i ludzkiej świadomości, zmienia nasz świat na lepszy i piękniejszy.
Mieszkam w malowniczo usytuowanym w sercu Beskidów – Bielsku-Białej. Kocham to miasto i kocham otaczające je góry…
www.valcari-art.com