Galeria

Kadry światłem malowane – fotografie Doroty Koperskiej

Tekst: Janusz Różański, malarz, grafik, fotograf |

Koperska Style – Koperska Design to w rzeczy samej brzmi jak marka, bowiem styl kreacji Doroty Koperskiej, znakomitej bielskiej fotografki, jest znakiem rozpoznawczym niezwykle utalentowanej i dynamicznej artystki.
Fotografia jest jedną z dziedzin sztuki, w których z powodzeniem realizuje się Dorota. Malarstwo, grafika, projektowanie akcesoriów mody czy art deco, różnorodność materii, szeroki wachlarz środków wyrazu, wielość technik i technologii i wszystko, co w procesie kreacji osiąga postać dzieła sztuki, ogniskuje się w niezwykłej intuicji estetycznej artystki.
Fotografia Doroty jest niezwykle intuicyjna, w triadzie: dusza – szkiełko – oko, kiedy szkiełko staje się przedłużeniem oka, w opanowaniu wszelkich cech optyki i z wielką wrażliwością cechy zostają zamienione w środki wyrazu, kiedy oko postrzega szybciej, bardziej wnikliwie, głębiej, a przetworzenie w wyobraźni jest symultaniczne, wtedy powstają obrazy o wielkiej sile wibracji światła i ujmującej kolorystyce. Lekkość, zwiewność fotografii Doroty, niezależnie od modela, sytuacji czy obiektu, które stają się bohaterami subtelnych opowieści, prowadzi nas przez świat doznań estetycznych i niemal sennych obrazów, których powidok na długo zostaje pod powiekami.
Zwykle w narracji o dziele szukamy wsparcia merytorycznego w źródłach inspiracji. I tak w fotografii Doroty wyraźnie można dostrzec asocjacje z bressonowską teorią decydującego momentu, co w bezpośrednim kontekście oznacza, iż artystka postrzega w szczególny sposób rzeczywistość rejestrowaną czy opisywaną z wrażliwością i wyczuleniem na uchwycenie decydującego czy kluczowego momentu.
Swoista narracja, opowieść to jedna z głównych cech fotografii Doroty. Niezależnie od tego, czy mamy przed sobą jedną fotografię, czy zestaw reporterski, czy jest to czyste ujęcie, czy też rodzaj stylizacji warsztatowej, w każdej z nich fragment rzeczywistości uchwycony przestaje być notatką czy rejestracją, a staje się opowieścią.
Dorota swoimi fotografiami opowiada całe historie, wręcz tworzy je, ożywia zaklęte w pozornie martwej naturze czy niemal zwykłej sytuacji.
Opowiada o świetle, o barwach, o tajemniczych rozmyciach planów, o dziwnych przestrzeniach, wibracjach, których nie dostrzega oko, o świecie barw i kształtów. Fotografie oczarowują impresją, malarskością, niezwykłą dynamiką, napięciami struktur obrazu drżących w miękkim przepływie małej i dużej głębi ostrości. Głębia ostrości jest jedną z cech optyki, a umiejętnie wykorzystana w obrazie daje niesamowite bogactwo nieprzewidywalnych zniekształceń, aberracji swoistego tańca sylwet barwnych i świetlnych.
Długo można by opowiadać o fotografiach Doroty Koperskiej, o jej wielkiej wrażliwości i „tym czymś”, czymś szczególnym, aurą, którą emanuje autorka i którą zaklina w swoich fotografiach, w ujęciach radosnego dzieciństwa, w fotografowaniu zakochanych par, tańczących kieliszków w martwych naturach, gdzie wszystko jest rozwibrowane w świetlikach szklanych odbić płomieni świec czy promieni słońca, wreszcie urokliwych cichych uliczek czy wręcz dudnienia form w ruchliwym street.
To oczywiście nie wszystkie motywy, które cieszą i zajmują artystkę, osobliwie szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje fotografia koncertowa, a z, nazwijmy to – rodzajów fotografii, jakie bezpośrednio spotykają się z uznaniem odbiorców, to fotografia ślubna, eventowa, fotografia produktowa, fotografia rodzinna, portretowa. W każdym z gatunków fotografii Doroty można odnaleźć coś szczególnego, bowiem artyzm i emocje autorki, uczucie i zaangażowanie czynią to dzieło jasnym w przekazie, dają radość estetycznej przygody i często stają się wyjątkową pamiątką na zawsze.
Można się zauroczyć fotografią Doroty Koperskiej, a nawet w niej zakochać… Ja się zakochałem.

Dorota Koperska – malarka, projektantka, fotografka. Absolwentka Instytutu Sztuki, specjalizacji malarstwo Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.  Autorka czterech wystaw indywidualnych. Uczestniczka sześciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (Holandia, Dania), projektantka marki KOPERSKA – www.koperska.pl.  Fotografia: www.koperskaphotography.com