Galeria

Roman HRYCIÓW. Twarze Śląska

Roman Hryciów mieszka i pracuje w Bielsku-Białej, jest niezależnym fotografem realizującym zdjęcia do rozmaitych wydawnictw – katalogów, kalendarzy, książek, na plakaty czy okładki płyt. Wraz z żoną Izą od lat prowadzi studio fotograficzne Black Colour Studio.
„Roman – stale przebywający w przestrzeni «poza murami», lubiący pracować z modelem z tzw. wolnej ręki (bez użycia statywu), kamera w jego ręku to stale zmieniający się punkt obserwacji, nastroju, światła, atakowanie problemów planu zdjęciowego niekonwencjonalnymi metodami” – tak między innymi o autorze galerii pisał w 1997 roku prof. Michał Kliś w katalogu wystawy „FF”, a inny wybitny znawca przedmiotu, Juliusz Garztecki, tak określił twórczość artysty, pisząc wstęp do katalogu innej indywidualnej wystawy: „(…) wystawa obecna jest wyborem z kilkunastu lat jego zainteresowania tematem. Nie ma co się rozwodzić, bo każdy, kto oglądał jedną z jego licznych wystaw indywidualnych czy jego prace zbiorowe, wie, że Hryciów fotografuje bezbłędnie”.
Fotografie to portrety śląskich górników. Ich znój, poświęcenie, profesjonalizm i odwaga, cechy charakterystyczne dla całej górniczej braci są podziwiane i szanowane od lat.
Zdjęcia wykonane zostały na terenie kopalni, bezpośrednio po zakończeniu pracy na porannej szychcie. Radość na jednych twarzach, powaga na innych, a miejscami nawet tajemniczość odzwierciedlają pasję i miłość, z jaką górnicy podejmują codzienne wyzwania.