Main Sport

W Beskidy na narty

Rozpoczął się najprzyjemniejszy dla miłośników białego szaleństwa czas. Liczne ośrodki narciarskie
w Beskidach oraz rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna zachęcają do odwiedzenia tego zakątka województwa śląskiego w weekendy i w czasie ferii. Z bliskiego położenia tras narciarskich korzystają szczególnie mieszkańcy wielu miast regionu. A warto, bowiem z roku na rok zaplecze sportowe znajdujące się na południu województwa śląskiego jest coraz lepiej przygotowane. Każdy znajdzie coś dla siebie, działają tu szkółki narciarskie, a po nartach zawsze jest okazja, żeby skosztować lokalnych specjałów
w tutejszych karczmach i restauracjach w Szczyrku, Wiśle, Istebnej, czy Bielsku-Białej.

Stacja Narciarska rodzinny Cieńków w Wiśle, to atrakcyjny ośrodek sportów zimowych. Strefa narciarzy i snowboardzistów: oferuje kolej linową o długości ok. 1000 m z krzesełkami czteroosobowymi i chodnikiem rozbiegowym o przepustowości do 2200 osób na godzinę oraz kilka wyciągów talerzykowych. Znajdują się tu doskonale przygotowane, naśnieżane, ratrakowane i nowocześnie oświetlone trasy zjazdowe i nartostrady o różnym stopniu trudności (łączna długość ok. 5 km), uzupełnione o  liczne wypożyczalnie sprzętu (narty, deski) i serwisy narciarskie. Pomoc dla osób rozpoczynających przygodę ze sportami zimowymi zapewniają wysokiej klasy instruktorzy, szkółki. W specjalnej strefie dla dzieci przygotowano przenośnik taśmowy ok. 80 m z trasą narciarską, karuzelę, przedszkola narciarskie i animacje dla dzieci. Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.cienkownarty.pl
Beskid Sport Arena w Szczyrku to nowy ośrodek, który powstał z myślą o całorocznym uprawianiu sportu i turystyki, ale szczególnie teraz odkryć możemy tu uroki uprawiania sportów zimowych. „Rodzinnie przez cały rok” to hasło, które stanowi wytyczną dla wszystkich rozwiązań technicznych Areny. Tutejsze tereny narciarskie przeznaczone są dla osób o wszystkich stopniach zaawansowania: od początkujących do profesjonalistów. Wsezonie zimowym 2016/17 ośrodek oferuje trzy trasy narciarskie o łącznej długości 2,4 km i powierzchni 8 ha. Dla osób uczących się przeznaczono komfortową trasę wyposażoną w całoroczną nawierzchnię igielitową. Flagową trasą ośrodka jest niebieska trasa o długości 1200 m. Jej atrakcją jest 50-metrowy tunel umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod planowaną trasą. Bardziej zaawansowani narciarze mają do dyspozycji trasę czerwoną. Dodatkowo przygotowane są wydzielone strefy: strefa dziecka, wyposażona w taśmę o długości 50 m z osłonami przeciwwiatrowymi, a na polanie szczytowej strefę sportową, umożliwiającą organizację zawodów. Wszystkie trasy są oświetlone. W sąsiedztwie ośrodka znajduje się bezpłatny parking na 500 samochodów i 5 autobusów, a ofertę narciarską uzupełniają na dole restauracja, wypożyczalnia sprzętu sportowego i szkoła narciarska, a na górze punkt gastronomiczny. Głównym wyciagiem jest sześcioosobowa kanapa wyposażona w osłony przeciwwiatrowe.
Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.beskidsportarena.pl.
Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, wraz ze swoimi trasami narciarskimi na stoku Skrzycznego i całoroczną koleją linową, jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Kolej funkcjonuje tu na dwóch odcinkach:  Jaworzyny na Skrzyczne – nowoczesna, 4-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę i długości 1170 m, oraz z dolnej stacji w Szczyrku na Jaworzynę – 2-osobowa kolej krzesełkowa ze zdolnością przewozową 1200 os. na godz. i dł. 1592 m. Na stokach Skrzycznego zlokalizowane są malownicze i znakomicie przygotowane zimą trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym trasa posiadająca homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Działają tu także dwa wyciągi orczykowe (Doliny II – długość 530 m i Doliny III – długość 1206 m). Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.cos.pl.
Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec znajduje się w granicach miasta Bielsko-Biała. Ośrodek oferuje naśnieżany, ratrakowany i oświetlony stok narciarski z trasą dla początkujących narciarzy oraz 4-osobową koleją kanapową o przepustowości 2400 osób/h, a także zaczepowy wyciąg narciarski dla dzieci. W sąsiedztwie ośrodka znajduje się przestronny i bezpłatny parking, a także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i gastronomia na dolnej i górnej stacji kolejki. Największym atutem jest możliwość szybkiego i łatwego dotarcia z centrum Bielska-Białej, dlatego ze stoku korzysta wiele osó z dziećmi oraz tych, którzy po pracy chcą skorzystać z kilku przejazdów na nartach. Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.debowiec.beskidy.pl i www.kolej-debowiec.pl.
Ośrodek Narciarski Złoty Groń znajduje się w pięknej malowniczej wsi Istebna w dorzeczu rzeki Olzy. Do dyspozycji narciarzy oddane jest osiem tras zjazdowych (od 500 do 1300 metrów długości) o różnym stopniu trudności, trzy wyciągi narciarskie oraz najszybsza w regionie, wyprzęgana kolej linowa z 6-osobowa kanapą. Na miejscu znajdują się również urokliwe punkty gastronomiczne z regionalną kartą menu, szkoła narciarska i szkoła snowboardowa oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Nowoczesny system naśnieżania, mikroklimat oraz wysokiej jakości sprzęt ratrakujący pozwalają na przygotowanie oraz utrzymanie bardzo dobrych warunków narciarskich przez długi czas. Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.zlotygron.pl.
Kompleks „Zagroń” w Istebnej to wymarzone miejsce dla osób, rozpoczynających zabawę na śniegu. Stacja została przygotowana z myślą o doświadczonych narciarzach, jak również dla osób, które stawiają pierwsze kroki na białym puchu. W tutejszym ośrodku znajdują się dwa specjalne wyciągi, dzięki czemu jazda na nartach jak i na snowboardzie jest bezpieczna oraz dostosowana do indywidualnych umiejętności każdego miłośnika białego szaleństwa. Trasy są oświetlane, ratrakowane oraz sztucznie dośnieżane, dzięki czemu panują doskonałe warunki. Doświadczonym narciarzom dedykowana jest 4-osobowa kanapa, która bezpiecznie i w krótkim czasie zawiezie ich na szczyt stoku. W ramach kompleksu znajdują się również zaplecze hotelowe z trzema budynkami i parkiem wodnym i centrum zdrowia i rehabilitacji. Więcej: www.slaskienarty.pl oraz: www.istebna.org.
Materiał powstał we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną