Main Okoliczności

Ikary rozdane

Aktorzy Teatru Lalek Banialuka Maria Byrska i Ziemowit Ptaszkowski zostali nominowani do Ikarów – Nagrody Artystycznej  Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Nominację za  wybitną dotychczasową działalność otrzymała Maria Byrska – aktorka związana z Banialuka od 1979 roku. W tym czasie zagrała w blisko 40 przedstawieniach, kierowanych zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych. W ostatniej dekadzie jej dorobek wzbogaciły role m.in. w spektaklach „Calineczka” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, „Gwiazda” w reżyserii Bogusława Kierca oraz w przedstawieniach wyreżyserowanych przez Pawła Aignera: „Ballady i romanse”, „Pierścień i róża” oraz „Zielona Gęś”. Od wielu lat prowadzi lekcje teatralne przybliżające historię i kulisy teatru. Jej wszechstronny warsztat aktorski i umiejętność wcielania się w role zarówno w planie żywym jak i lalkowym oraz niestygnący temperament sprawiają, że jest aktorką rozpoznawaną i lubianą.

Nominację za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2016 otrzymał Ziemowit Ptaszkowski za role: Czarodzieja w spektaklu „Chłopiec z gwiazd” Oscara Wilda w reżyserii Olega Żugżdy oraz Konferansjera/Dyrektora w przedstawieniu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera. Na szczególną uwagę zasługuje jego kreacja w spektaklu „Zielona Gęś”, gdzie zademonstrował rozpiętość warsztatu aktorskiego: umiejętności interpretacyjne, wokalne, improwizacyjne, kabaretowe i taneczne, a jednocześnie umiejętność gry w zespole.