Main Polecamy

Spotkanie z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza we wtorek 28 marca o godz. 18:00 do Starej Fabryki przy placu Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej na spotkanie z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką pochodzącą z Bielska-Białej, archeologiem o światowej sławie, wykładowczynią Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tematem spotkania będą interdyscyplinarne badania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pafos na Cyprze.

Spotkanie z Panią Profesor nawiązuje do aktualnej wystawy archeologicznej w Starej Fabryce pt.”W poszukiwaniu zaginionych światów. Badania krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze oraz w Kolorado w USA w fotografii Roberta Słabońskiego.”

Cypr, duża wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego, od zarania dziejów odgrywała istotną rolę w postępie cywilizacyjnym tego regionu. Wielki wkład w rozwój wyspy miały zwłaszcza miasta portowe, w tym Pafos. Założone zostało pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. W okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru (od około 200 r. p.n.e. do ok. 350 n.e.). Było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś Pafos to jedno z najważniejszych starożytnych miast na Cyprze, a jego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W roku 2017 Pafos pełni zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury.

Od 2011 roku w mieście tym interdyscyplinarne badania prowadzi Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, we współpracy z wieloma innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi.

Autorka wykładu, prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierująca badaniami, przedstawi pracę zespołów badawczych oraz najważniejsze rezultaty prac na agorze, rynku starożytnego miasta i na innych jego obszarach. Zaprezentuje najciekawsze pozostałości odkrytej architektury: domniemaną świątynię, magazyny, małe sklepiki, baseny, studnie itp., ale również omówi materiał tzw. ruchomy: naczynia ceramiczne, monety, obiekty metalowe, w tym unikatowe narzędzia chirurgiczne, obiekty szklane i inne.

Wstęp wolny!