Main Polecamy

Co zobaczymy na 19. Kinie na Granicy?

Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica i Karel Roden – to ich retrospektywy będzie można zobaczyć podczas 19. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. W sumie pokazanych zostanie ponad 100 filmów, w tym najważniejsze dzieła kina środkowo-europejskiego i rekordowa liczba nowości. Będzie także przegląd twórczych dokonań Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU) oraz cykle “Buntownicy i chuligani”, “Emigranci-imigranci” i “Fashionerzy i fashionistki”.

Retrospektywa: Karolina Gruszka

Rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami – Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i, przede wszystkim, z Izabellą Cywińską. Ma na koncie kilkadziesiąt zazwyczaj pierwszoplanowych ról filmowych w produkcjach polskich, rosyjskich, francuskich, amerykańskich, czeskich czy włoskich. Pracowała z Iwanem Wyrapajewem, Davidem Lynchem, Giacomo Battiato, Filipem Bajonem, Janem Jakubem Kolskim, Tomásem Mašínem i wieloma innymi wybitnymi twórcami kina europejskiego. W ostatnim sezonie zebrała znakomite recenzje za kreacje Róży w “Szczęściu świata” Michała Rosy oraz polskiej noblistki, Marie Curie-Skłodowskiej w “Marie Curie” Marie Noëlle.

Retrospektywa: Allan Starski

Polski scenograf filmowy i teatralny, laureat kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za “Listę Schindlera” Stevena Spielberga. Allan Starski jest autorem scenografii do wielu filmów kinowych, współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim.

Retrospektywa: Milan Lasica

Wyrazista osobowość wśród słowackich aktorów. Artysta, który był jednocześnie humorystą, dramaturgiem, pisarzem, twórcą tekstów, reżyserem, moderatorem i piosenkarzem. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komika była polegała na analizie banalnych sytuacji życiowych i posuwaniu ich do granic absurdu. W filmie stworzył natomiast szereg wyjątkowych ról, zarówno dramatycznych, jak i komediowych.

Retrospektywa: Karel Roden

Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów swojej generacji odniósł sukces zarówno na deskach teatru, jak i w kinie, gdzie, jako jeden z niewielu Czechów, stał się znany również za granicą, grając m.in. w produkcjach hollywoodzkich. Wyróżnia się wielką charyzmą oraz wyczuciem psychologii granych przez siebie postaci. Jest popularny dzięki wielkim rolom, które odgrywa z dbałością o najmniejszy szczegół, przekonująco i autentycznie. Aktor będzie gościem przeglądu.

Retrospektywa FAMU

Wydział Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych to piąta najstarsza szkoła filmowa na świecie (powstała pod koniec 1946 roku), obecnie jedna z najlepszych szkół filmowych w Europie – w aktualnym rankingu prestiżowego czasopisma Hollywood Reporter znalazła się w pierwszej dziesiątce europejskich szkół filmowych. Od dawna charakteryzuje się naciskiem na autorską twórczość studentów oraz światłym podejściem kadry dydaktycznej, która zawsze dawała studentom przestrzeń do wyrażania się poprzez swoją twórczość. Jest również znana zagranicą, nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zdobyły niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére, oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.

Cykl: Buntownicy i chuligani

Kino chuligańskie czy zrewoltowane? Kim byli kiedyś, kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? To wrażliwi “buntownicy bez powodu”, bohaterowie pokolenia, wrogowie systemu czy zdegenerowane wyrzutki społeczne? Linia podziału jest często zamazana…

Cykl: Emigranci-imigranci

Temat emigrantów, imigrantów, uchodźców to jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach. Dotyka polityki, kultury, zmiany odwiecznych prawideł obowiązujących w starej Europie (oraz reszcie świata). W cyklu “Emigranci-imigranci” chcemy pokazać, że filmowo temat nie jest wcale nowy. Jak kino portretowało “uchodźców” z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj?

Cykl: Fashionerzy i fashionistki

Największe marzenie co trzeciej dorastającej dziewczynki? Nie aktorka, nie piosenkarka, na pewno nie prawniczka. Blogerka modowa. Kto by nie chciał być co najmniej stylistą… Tabloidyzacja mediów sprawiła że temat mody, wyglądu, ubioru wypełnia codziennie szpalty czasopism lżejszego kalibru, jest również jednym z najchętniej poszukiwanych tagów w Internecie, mediach społecznościowych.  Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze. Bistorowe golfy, bluzy z “Hofflandu”, fulary i szmizjerki. “Moda Polska” to także był “fashion”. Faszyn i stajl.

Więcej szczegółów na stronie www.kinonagranicy.pl