Main Polecamy

Festiwal na granicy

Już po raz dziewiętnasty organizatorzy „Kina na Granicy” zapraszają wszystkich kinomanów do polskiego i czeskiego Cieszyna na filmową majówkę.

Odwiedzany jest przez tysiące miłośników kina, a wśród nich twórcy z Polski, Czech i Słowacji. W tym roku swoją obecność nad Olzą potwierdzili bohaterowie retrospektyw – Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden.

Wśród gości także twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in.: Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: Sztuka kochania, Powidoki, Wołyń, Maria Curie czy Zjednoczone Stany Miłości. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji – Bába z ledu (Bohdan Sláma), Masaryk (Julius Ševčík) czy Piata loď (Iveta Grófová).

Sam Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z płynącej z serca potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki. Pierwsza edycja w 1999 roku oferowała jedenaście czeskich filmów pokazywanych w jednym kinie.

Liczba pokazywanych filmów systematycznie rosła, by w dwunastej edycji w 2010 roku dojść do okrągłej setki. I wtedy rozpoczęła się doceniana przez uczestników przeglądu stabilizacja: 6 dni, co najmniej 4 miejsca projekcji w jednym, choć podwójnym mieście, zawsze ponad 100 filmów, 5 koncertów i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Niezmienna pozostaje też baza: konsekwentnie odkrywana i promowana kultura najbliższych sąsiadów.

Dzięki temu KnG ma już swoją tradycję i renomę oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez filmowych.

19 edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w dniach 28.04-03.05 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na widzów czekają projekcie filmowe w obiektach po obu stronach Olzy, kino plenerowe na Wzgórzu Zamkowym, a także wystawy, spotkania z twórcami oraz koncerty w klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn.

Więcej informacji oraz aktualne nowości dotyczące programu dostępne są na stronie www.kinonagranicy.pl oraz na profilu KnG na FB ( https://www.facebook.com/kinonagranicy/?fref=ts ).

Magazyn 2BStyle jest oficjalnym patronem medialny wydarzenia.