Main Polecamy

Grosze grają rolę w Banialuce

13 maja, już po raz trzeci, obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego, któremu towarzyszy ogólnopolska akcja, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego „Bilet do teatru za 500 groszy”. W tym roku w akcji weźmie udział 97 teatrów, z 38 miast, które łącznie zaprezentują 98 spektakli. Pokazy, na które bilet wstępu będzie można kupić za symboliczne 5 zł będą organizowane w dniach 13-20 maja.  Jest to szansa i zachęta do odwiedzenia teatru, zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej.

Teatr Lalek Banialuka włączył się w ogólnopolskie obchody Dnia Teatru Publicznego. 14 maja (tj. niedziela) o godzinie 18:00 zaprezentuje spektakl dla młodzieży i dorosłych „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aigner. Bilety na pokaz w ramach akcji „Bilet za 500 groszy” będzie można kupić wyłącznie w dniu 13 maja od godz. 9:00 do 20:00 (lub do wyprzedania biletów) w kasie teatru. Jedna osobo może kupić maksymalnie dwa bilety.

 „Zielona Gęś”, przedstawienie nagrodzone Złotą Maską za reżyserię, łączy w sobie rozmaite formy teatralne, co koresponduje z charakterem pierwowzoru, który był inspirowany teatrami i teatrzykami różnych stylów i epok. Obok aktorów w żywym planie, zobaczyć można groteskowe, wykonane z niezwykła dbałością o szczegóły lalki przedstawiające: Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika, Osiołka Porfiriona, Piekielnego Piotrusia, Alojzego Gżegżółkę i Profesora Bączyńskiego. Reżyser i autor scenariusza Paweł Aigner (spośród dziesiątków utworów Gałczyńskiego) dokonał niełatwego wyboru tekstów i wraz ze scenografem Pavelem Hubičką, kompozytorem Piotrem Klimkiem oraz zespołem Banialuki stworzyli przedstawienie, które przenosi widzów w surrealistyczną przestrzeń kabaretu. W tym nieco zdezelowanym, kawiarniano-artystycznym świecie atmosfera powojennej Polski miesza się z duchem współczesności.

Spektakl grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.