Main Miejsca

Najnowocześniejsze solanki są w naszym regionie!

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z basenów solankowych w Uzdrowisku Ustroń, teraz możecie doznać szoku. Po uruchomionych 22 lata temu „solankach” pozostało tylko wspomnienie wyparte przez nowoczesny kompleks. Ewenement na skalę europejską, po modernizacji zachwyca wyglądem, infrastrukturą i ofertą zabiegów. Warto odwiedzić to miejsce dla zdrowia i relaksu.
.
Po pół roku intensywnych prac modernizacyjnych Uzdrowisko Ustroń może się poszczycić nowoczesnymi basenami solankowymi.  Z  obiektu korzystają już goście i kuracjusze Uzdrowiska Ustroń, a także mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Ustronia. Modernizacja basenów solankowych wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz remontem i wzmocnieniem dachu hali basenowej w budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia kosztowała prawie 10 mln zł.
.
Inwestycja polegała na kompleksowej modernizacji hali basenowej (znajdują się tu 4 baseny – 2 duże i 2 mniejsze), strefy szatni oraz technologii basenowej wraz z atrakcjami. Modernizacja dotyczyła również podbasenia, czyli tej części która na co dzień nie jest widoczna dla gości. Tam zainstalowana została najnowocześniejsza technologia basenowa. Dodatkowo przeprowadzono również termomodernizację budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.
.
Efekty modernizacji są widoczne już po przekroczeniu progu strefy basenów. Pierwsza zmiana to nowa aranżacja pomieszczeń – przebudowane zostały szatnie znajdujące się przy basenach. Skorzystają z tego także osoby niepełnosprawne, które będą miały łatwiejszy dostęp do basenów. Wszyscy goście Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, nie tylko kuracjusze, już wkrótce będą mieli do dyspozycji nowy system kontroli dostępu.
.
Baseny w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia wypełnione są solanką o stężeniu 4%. Solanka, która wydobywana jest w Ustroniu z dwóch odwiertów  jest 11-procentową wodą chlorkowo-sodowo-wapniową, żelazistą, jodkową, fluorkową, co oznacza, że zawiera ona wysokie stężenie chlorku sodu (średnio 95,3 g/dm3) oraz wapnia (średnio 10,5 g/dm3), żelaza (średnio  26,1 mg/dm3), jodu (średnio 15,5 mg/dm3 ) i fluoru (średnio 2,8 mg/dm3). Dzięki temu stężeniu ustrońska solanka zaliczana jest do wód o działaniu terapeutycznym. Ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy, krwionośny, ruchu oraz poprawia odporność. Z kąpieli solankowych warto więc korzystać w każdym wieku. Baseny solankowe to też podstawa zabiegów z kinezyterapii. Osoby, które znały już ustrońskie baseny solankowe, teraz skorzystają z dodatkowych atrakcji – kąpieli wirowych i perełkowych oraz hydromasaży. W obrębie basenu znajduje się również minitężnia solankowa zasilana solanką o stężeniu 5-9% (tutaj odbywają się inhalacje).
.
Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym kompleks basenowy zostanie połączony ze strefą saun oraz z komorą kriogeniczną. W obrębie kriokomory także przygotowano nowe szatnie oraz strefy higieniczne.
Dodatkowo na powierzchni ponad 200 m2 powstaje nowoczesna strefa fitness ze strefą cardio, strefą treningu funkcjonalnego oraz strefą wolnych ciężarów. W połączeniu z bazą zabiegową Medical & Spa Prestige Club powstanie kompleks, dzięki któremu Uzdrowisko Ustroń będzie w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających gości i pacjentów. Miłośnicy aktywnego trybu życia mogą się spodziewać urozmaiconej i bardzo atrakcyjnej oferty zajęć sportowych.