Main Polecamy

Lato z kulturą w Bielsku-Białej 2017

Już za chwilę startuje cykl letnich koncertów odbywających się w Bielsku, w soboty w parku Słowackiego i niedziele na Rynku. Na obu scenach w czasie całych wakacji wystąpi wiele znanych i lubianych gwiazd. Poniżej prezentujemy kilka z nich,a całość rozpocznie Bielska Estrada, która zagra 1 lipca o godz. 18.00 w parku. Swoim entuzjazmem, młodością, temperamentem i kunsztem artystycznym zachwycają publiczność wszędzie tam, gdzie występują. 

Bielską Estradę tworzą tancerze, soliści Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko oraz profesjonalni muzycy kapeli lub big bandu pod dyrekcją Marzeny Grzybowskiej. Bielska Estrada ma barwny program, który tworzy ciekawe widowisko pełne tańca, śpiewu, radości. Pojawiające się w nim tańce ludowe z różnych stron świata są przetworzone stylistycznie na potrzeby koncertów estradowych, podobnie estradowo przetworzone są kostiumy artystów.

Orkiestra im. Telemanna

Przygotowująca w Bielskim Centrum Kultury comiesięczne koncerty dla wszystkich z cyklu Muzyczna ballada Europy Orkiestra im. Telemanna zaprasza na koncert na Ryneku. W programie Muzyczne podróże dookoła świata – Od muzyki wiedeńskiej do musicalu – z orkiestrą gościnnie wystąpią m.in. sopranistka Dorota Gibiec-Kurowska i gitarzysta Mariusz Bierzyński.

Rozrywkowa Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes

Z miłości do muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej… powstała Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes. Na co dzień pracują w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego. Choć wszystkie kochają muzykę symfoniczną, odczuwają niedosyt innych gatunków muzycznych. Dlatego stworzyły niewielki zespół, którego pasją jest dobra muzyka. W swoim repertuarze posiadają aranżacje muzyki filmowej, rozrywkowej, tanga czy ragtime’y. Nie zapominają również o miłośnikach walców, marszów i polek. Bielskiej publiczności Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes zaprezentuje się w parku Słowackiego.

Trebunie Tutki & Urmuli Quintet: Duch gór

Na Rynku wystąpią podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, czyli Trebunie Tutki z Zakopanego i Urmuli Quintet z Tibilisi, w programie zatytułowanym Duch gór. Łączy ich poczucie wolności i niezależności. Są spadkobiercami wolnych pasterzy i wojowników, sprawiedliwych, dumnych i honorowych. Ich muzyka i mocny, wielogłosowy męski śpiew, będący dominującą częścią obu kultur, te cechy mocno podkreśla. Duch gór to projekt, w którym po raz pierwszy na jednej scenie spotykają się obie prastare tradycje muzyczne.

Bielska Orkiestra Kameralna

Bielsko-Biała może pochwalić się posiadaniem znakomitego zespołu kameralistów. Bielską Orkiestrę Kameralną tworzą wybitni instrumentaliści na co dzień pracujących w najlepszych zespołach orkiestrowych na południu Polski – w Orkiestrze Filharmonii Śląskiej oraz w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach – oraz nauczyciele bielskiej szkoły muzycznej. Dokonania i współpracę z muzykami BOK bardzo cenią sobie soliści i dyrygenci koncertujący z orkiestrą.

Zespół Sanacja oraz Bielska Orkiestra Kameralna pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego wystąpią w parku Słowackiego.

Sanacja – przeboje przedwojennej muzyki popularnej – to projekt muzyczny trębacza Pawła Hulisza będący swego rodzaju hołdem złożonym najbardziej szanowanym przedwojennym i powojennym artystom, takim jak Władysław Szpilman, Henryk Wars, Jerzy Peterburski, Mieczysław Fogg. Na potrzeby wspólnego koncertowania stworzone zostały nowe aranżacje, których opracowaniem zajęli się Artur Jurek, Marek Jurski i Henryk Wieczyński, artyści dobrze znani w trójmiejskim świecie muzyki jazzowej i kompozycji.

Tralalandia

Impreza dla dzieci Tralalandia odbędzie się w parku Słowackiego. Będzie to koncert z animacjami dla dzieci, w programie zabawy taneczno-ruchowe oraz konkursy i turnieje z nagrodami. Na scenie Tunia i Tralalandia z towarzyszeniem zespołu Włóczykije. Dużo piosenek dla dzieci i zabawy.

Romanca

W autentyczny świat folkloru Romów, tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie wprowadzi nas zespół cygański Romanca, który wystąpi w parku Słowackiego. W programie koncertu żywiołowe rytmy i sentymentalne pieśni cygańskie; ukazujące styl Romów bałkańskich, węgierskich, hiszpańskich i rosyjskich; dynamiczne i radosne tańce w wykonaniu młodych i utalentowanych tancerek i tancerzy romskich.

Eleni

Miłość i wino, Po słonecznej stronie życia, A słońce sobie lśni, Za wszystkie noce – to tylko kilka z długiej listy przebojów Eleni, piosenkarki o greckich korzeniach. Ta znana i lubiana artystka zaśpiewa dla bielskiej publiczności na Rynku.

Jacek Wójcicki

Artysta wszechstronny – aktor, śpiewak, kabareciarz – Jacek Wójcicki wystąpi w parku Słowackiego. W swoim repertuarze ma przede wszystkim piosenki pisane przez krakowskich poetów i kompozytorów. Po okresie śpiewania w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej szerszej publiczności dał się poznać jako artysta Piwnicy Pod Baranami w Krakowie. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych.

Zespoły 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Trzy wybrane przez organizatorów 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespoły zagraniczne zaprezentują się bielskiej publiczności na Rynku. Będą to Sonja Marinković z Nowego Sadu z Serbii, Calabruix z Llucmajor z hiszpańskiej Majorki i Shuakhevi z Shuakhevi z autonomicznej republiki Adżaria w Gruzji.

Na Pożegnaniu Lata zagrają Jula oraz kultowy zespół Hey !

Hey to legenda polskiej muzyki rockowej.  Jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów – nagrali wiele ważnych albumów  i przebojowych piosenek.  Od początku istnienia wokalistką zespołu jest Katarzyna Nosowska. Natomiast Jula to młoda wokalistka zdobyła internetową sławę dzięki swoim amatorskim nagraniom. W ciągu kilku lat utwory autorstwa Juli osiągnęły kilkadziesiąt milionów wyświetleń w Internecie. Do zdobycia rzeszy wiernych fanów wystarczył jej zwykły mikrofon podłączony do komputera. Teraz pora na muzykę “na żywo”

Więcej szczegółów na stronie organizatora: www.bck.bielsko.pl

WSTĘP WOLNY