Ludzie Main

Podróże do źródeł czasu.

Podróże do źródeł czasu. O żywej mitologii Indian Huiczoli z Meksyku opowie Jerzy Antoni Mrożek.

22.06.2017, czwartek, godz. 19.00, Kawiarnia Imbryk, ul. Wł. Orkana 4, Bielsko-Biała

Jerzy A. Mrożek zaprzyjaźnił się z grupą Indian ze Sierra Huichola w północnym Meksyku. Od tego czasu spędza kilka tygodni w roku w ich społecznościach i podróżuje z nimi co roku na pielgrzymki po górach i po pustyni. W innych okresach roku oni mieszkają u niego w domu, w Hacjendzie Cancun. Wspólnie pracują, a ich dzieci bawią się i grają razem. Trudno opisać słowami więź, która powstała między niepiśmiennymi szamanami z jednego z najbardziej odległych i gorących zakątków Meksyku, a niepokornym filozofem z zabliźnionej historią i zimnej Polski, który przywdział sandały wędrowca, żeby podążać wraz z nimi w kierunku, w którym codziennie wschodzi Słońce.

Indianie Wixarica, popularnie znani jako Huiczolowie, zamieszkują trudno dostępne tereny górzyste stanów Jalisco, Durango i Nayarit w Meksyku. Uprawiają ziemie, polują na jelenie, tworzą piękne wyroby artystyczne, odprawiają milenijne ceremonie i co roku chodzą na inicjacyjne pielgrzymki na pustynie. Ich wiara, oparta na starożytnych mitach, stanowi klucz przetrwania w dzisiejszym świecie.

Jerzy Antoni MROŻEK – założyciel Destino Mexico w Meksyku. Od początku lat dziewięćdziesiątych podróżuje po Meksyku i Ameryce Południowej. Iberysta i filozof, od 1997 mieszka na stałe w Meksyku. Oficjalny przewodnik meksykańskiego Ministerstwa Turystyki w jęz. polskim. Członek Club de Exploración de Mexico. Organizator podróży i wypraw po Meksyku, Karaibach, Ameryce Środkowej i Południowej, specjalizuje się w turystyce niekonwencjonalnej. Autor artykułów podróżniczych i przewodnika po Meksyku: “Przewodnik dla Zorganizowanych (i nie tylko)” (Pascal).

Serdecznie zapraszamy 🙂