Main Sport

Diverse Downhill Contest : na górze Żar poznaliśmy Mistrzów Polski

W miniony weekend czołówka polskiego kolarstwa zjazdowego stanęła na starcie Mistrzostw Polski – Diverse Downhill Contest. Ich występy oraz obecność tysięcy niesamowitych kibiców sprawiły, że górę Żar opanowała atmosfera prawdziwego sportowego święta, podczas którego emocje sięgały zenitu.

Zawody tradycyjnie już rozpoczęły się od sobotniego konkursu Monster Energy Best Whip. Na starcie tej konkurencji stanęło szesnastu zawodników, którzy mniej lub bardziej efektownymi wyłamaniami roweru chcieli zaimponować zarówno jurorom, jak i publiczności. Z eliminacji do finału awansowało trzech zawodników: Kamil Świercz, Kuba Żbikowski i Łukasz Grabowski. Po zaciętej batalii niesamowitych whip‘ów, zwycięzcą został Kamil Świercz. Drugie miejsce zajął Kuba Żbikowski, a trzecie Łukasz Grabowski.

W niedzielę od rana zawodnicy ostro trenowali na trasie przed przejazdami eliminacyjnymi. Warunki do jazdy na rowerze były idealne, pogoda dopisywała, a na trasie downhillowej wzdłuż stoku góry Żar od rana pojawiali się zagorzali kibice.

Po uroczystej ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski żarty się skończyły i machina ruszyła. Każdy z zawodników starał się wybrać najlepszą taktykę na pokonanie trasy oraz rywali. Wielkich emocji nie brakowało! W wyścigu klasy Junior zawodnicy wjechali na metę niemal jednocześnie. Różnicą zaledwie pięciu setnych sekundy tytuł Mistrza Polski wywalczył Michał Ziobro. Warto zaznaczyć, iż uzyskany czas przejazdu dałby czwarte miejsce w najsilniejszej kategorii Elita. Drugi na mecie, Sebastian Macura, musiał się zadowolić tytułem wicemistrza. Klasę kobiet zdominowała Sonia Skrzypnik, której ostatnio nie widywaliśmy na trasach zjazdowych. Sonia zdeklasowała swoje rywalki już w eliminacjach. W finałach potwierdziła, że jest w świetnej dyspozycji i zdobyła tytuł mistrzowski. Na uwagę zasługuje jednak osoba bardzo młodej zawodniczki Inki Januła, która straciła do Soni niecałe sześć sekund i zdobyła tytuł wicemistrzowski.

W kategorii Masters I niepokonany okazał się Michał Śliwa, który w tym sezonie zdecydowanie dominuje w swojej klasiei do tytułu Mistrza Świata oraz Mistrza Europy dorzucił także tytuł Mistrza Polski. To pierwszy zawodnik w historii polskiego zjazdu, który może poszczycić się takim wynikiem. W klasie Masters II Mistrzem Polski został Rafał Wiszniewski przed Piotrem Gembalikiem i Arturem Karczewskim. Czternasty w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI – Sławek Łukasik obronił tytuł Mistrza Polski w klasie Elita, a wicemistrzem został Wojciech Czermak.

Miniony weekend był weekendem wielkich sportowych emocji. Dziewiętnastajuż odsłona Mistrzostw Polski w Downhillu pokazała, że dyscyplina ta, jak i same zawody mocno wpisały się w krajobraz góry Żar. Licznie przybyli do Międzybrodzia Żywieckiego widzowie, gorąco dopingowali zawodników i stworzyli wyjątkową atmosferę sportowego święta.