Main Okoliczności

Grand Prix dla Banialuki !

Przedstawienie Król Maciuś Pierwszy Teatru Lalek Banialuka na motywach powieści Janusza Korczaka wyreżyserowane przez Konrada Dworakowskiego otrzymało  Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie. Ponadto wyróżniono Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia.  Spektakl skierowany jest do starszych dzieci i młodzieży. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

W październiku przedstawienie  gościło także na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu, gdzie kompozytor spektaklu – Piotr Klimek otrzymał nagrodę  za najlepszą muzykę.

Budowana za pomocą obrazów, opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły spotyka się z bardzo dobrym odbiorem zarówno jurorów jak i młodych widzów.

W maju przedstawienie zdobyło Nagrodę Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie za najlepszy spektakl. „Jury postanowiło nagrodzić w ten sposób problematykę poruszoną w spektaklu, grę aktorów oraz oprawę scenograficzną. W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat.”