Ekologia Main

Święta Drzewa w Bielsku-Białej

Klub Gaja, Miasto Bielsko-Biała i Nadleśnictwo Bielsko zapraszają 13 października 2017 na inaugurację 15. edycji Święta Drzewa w Arboretum Nadleśnictwa Bielsko w Wapienicy. Nawiązując do tegorocznego hasła święta ”Drzewo-przyjaciel” edukować będziemy o korzyściach jakie dają nam drzewa. Wydarzenie zakończy się sadzeniem szpaleru buków przy parkingu Leśnym Wapienica (wejście do doliny) wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. Stowarzyszeniem „Region Beskidy”, przedstawicielami i partnerami Euroregionu Beskidy i uczniami z bielskich szkół.

Święto Drzewa to dobra okazja by zwracać uwagę mieszkańców na ważną rolę drzew w szczególności w miastach. Drzewa w mieście pełnią nie tylko ważną funkcje przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejszy i po prostu piękniejszy.

„Drzewa wspierają nas w każdym elemencie życia społecznego i gospodarczego. Zapominamy o tej prawdzie i nie dostrzegamy na co dzień naszej z nimi współzależności. Święto Drzewa ma nam o tym przypominać w szczególności przed nadchodzącym sezonem grzewczym związanym z zanieczyszczeniem powietrza” – przypomina Jacek Bożek z Klubu Gaja

W wydarzeniu wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej, gdzie Klub Gaja prowadził warsztaty edukacyjne poświęcone roli i znaczeniu drzew w szczególności w mieście. Uczestnicy Święta Drzewa będą mogli zagrać w plenerowe domino i poznać gatunki drzewa i krzewów oraz samodzielne wykonać nadruk „Drzewa przyjaciela” na torbach bawełnianych wielokrotnego użytku. Akcja edukacyjna „Święto Drzewa w Bielsku-Białej” dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie happening „Walka smoka ze smogiem” organizowany we współpracy z Stowarzyszeniem „Region Beskidy” w ramach mikroprojektu „Powietrze nie zna granic”.

Wydarzenie zakończy się sadzeniem szpaleru buków przy parkingu Leśnym Wapienica (wejście do doliny) wraz z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi. Posadzone buki zostaną dopisane do licznika posadzonych drzew na www.swietodrzewa.pl Dzięki programowi Klubu Gaja i zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, dopisując go do licznika posadzonych drzew.

Więcej informacji:
www.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl