Main Polecamy

Adam Rzepecki XOTED / KYWDO

środa, 10 stycznia:
– 16.30 – wykład Marka Grygla o twórczości Adama Rzepeckiego
– 18.00 – wernisaż, koncert: Joanna Oparek – poezja; Joachim Mencel – muzyka

Malarstwo, obiekty, wideo, fotografia. Prace z lat 2015-2017 artysty, który znany jest jako współzałożyciel i członek grupy Łódź Kaliska. Największy prześmiewca w legendarnej grupie, od kilku lat tworzy indywidualnie prace zainspirowane osobistymi przeżyciami, które dotyczą granic: między światłem a cieniem, życiem i śmiercią, wolnością a zamknięciem.

Agata Smalcerz, kurator wystawy

W momencie, kiedy moje kontakty z Łodzią Kaliską rozluźniły się, zacząłem drążyć te tematy, które zawsze mnie interesowały. Bądź co bądź praca w grupie, gdzie pięciu ludzi/artystów musiało dojść na zasadzie kompromisu do wspólnej pracy, wspólnej idei, to zawsze była rezygnacja z części siebie, aby powstało coś wspólnego. Każdy musiał poświęcić część swojej indywidualności. Teraz pomyślałem, że będę tworzył prace, które sprawiają mi radość, niezależnie czy to będą realizacje udane czy nie, dobre, złe, głupie czy mądre. Robię to przede wszystkim dla siebie, dlatego też kontakt z naturą stał się tak mocnym elementem mojej twórczości. Dlatego podróżuję, odnoszę prace do natury, odrysowuję jej cienie, łapię ich istotę – o ile to w ogóle możliwe”.
(fragment wywiadu „Reguły są po to, aby je łamać”. Dobromiła Błaszczyk rozmawia z Adamem Rzepeckim, Marcinem Gieratem i Piotrem Lutyńskim)

***

Adam Rzepecki (ur. w 1950 r. w Krakowie) –  artysta performer, twórca rzeźb i instalacji, fotograf, autor filmów. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W pierwszej połowie lat 80. współtworzył Kulturę Zrzuty, ogólnopolski alternatywny ruch młodej sztuki wyznaczającej „trzecią drogę” w ówczesnej dwubiegunowej polityczno-społecznej sytuacji.

“Jego postawa miała szeroki wymiar egzystencjalny. Jak można dostrzec z perspektywy czasu, decydując się na funkcjonowanie w kręgu opresyjnej kultury, pozostawał świadomie w zawieszeniu pomiędzy negacją, a afirmacją, pomiędzy zgodą, a niezgodą, buntem i przyjemnością związaną z akceptacją społeczną. Rzepecki z ironicznym uśmiechem w każdej sytuacji, nie tylko artystycznej wydawał się mówić „wolałbym nie”. Nie wahał się przy tym tworzyć paradoksalnych sytuacji negowania negacji“.
(Dominik Kuryłek. Naprawdę nie jestem nihilistą. Wybrane aspekty twórczości Adama Rzepeckiego w latach 1979-1989, w: Adam Rzepecki. Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę. Nowy Sącz 201)

W programie dnia:

środa, 10 stycznia 2018:
– 16.30 – „Obiektywność środków wizualnego bombardowania” – wykład  Marka Grygla o twórczości Adama Rzepeckiego

– 18.00 – wernisaż
W trakcie wernisażu koncert  pt. „Czerwie. O życiu, miłości i śmierci” inspirowany poematem Joanny Oparek, z muzyką Joachima Mencla na lirze korbowej (oglądaj na YouTubie >>)