Main Polecamy

Zdzisław Kudła – Malarstwo

wernisaż: piątek,
5 stycznia, 17.00

Wystawa ponad 30 obrazów olejnych z lat 2010-2017 Zdzisława Kudły, reżysera, scenarzysty i scenografa filmów animowanych – ważnego twórcy w najnowszej historii polskiej animacji. Artysta, związany od 1963 roku aż do przejścia na emeryturę (2010) ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w ostatnich latach powrócił do malarstwa sztalugowego, tworząc wielopłaszczyznowe, przypominające filmowe kadry, wizje otaczającego świata i osobistych przeżyć.

“Obrazy Zdzisława Kudły zapierają dech w piersi. Zaskakują bogactwem szczegółów wypełniających po brzegi powierzchnię każdej kompozycji, orgią kolorów nakładanych rozrzutnie, bez żadnego skrępowania jakąkolwiek konwencją, symboliką średniowiecznych moralitetów dostosowanych do współczesnej tematyki. Te mieniące się  w oczach wszystkimi barwami tęczy prace przypominają wyroby jubilerskie, gdzie światło przenikające przez drogie kamienie nadaje im błyszczącej tajemniczości. Malarstwo Zdzisława Kudły potrzebuje czasu i uwagi widza, który wniknie w skomplikowany układ kształtów aby odczytać jego przesłanie. (…)

W autorskich filmach Zdzisława Kudły, zwłaszcza tych dla dorosłych widzów, dominuje ciemna, nieraz ponura kolorystyka, zwykle wymuszona tematem. Także jego wczesne obrazy, z lat 60. XX wieku, mają powściągliwą gamę barwną, uproszczone formy zbliżają je do abstrakcji czy kubizmu. Jednak wpływ krakowskich profesorów, kapistów, a może głęboko ukrywane umiłowanie żywego, czystego koloru, niegdyś będące w pogardzie u krytyków sztuki, wybuchło ze zdwojoną siłą w momencie, kiedy artysta mógł wreszcie robić to co chce, bez żadnych obciążeń. Od 2010 roku, kiedy przeszedł na emeryturę, maluje obrazy wielobarwne, wielopostaciowe, swoiste opowieści mędrca, który przeżył długie życie i ma do przekazania potomnym swoją obserwację świata”.

                                                        Agata Smalcerz, „Powrót do malarstwa”
(fragment tekstu w katalogu wystawy)

***

Zdzisław Kudła – urodzony 6 lipca 1937 roku w Wesołej na Podkarpaciu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Czesława Rzepińskiego (1963). Od 1963 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Reżyser, scenarzysta i scenograf filmów animowanych, malarz. Zrealizował 26 filmów animowanych dla dorosłych i dla dzieci; w wielu innych był współautorem opracowania plastycznego lub współscenarzystą.

Wieloletni prezes bielskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prezes oddziału SFP w Bielsku-Białej (1971-1975). Wieloletni dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (1993-2010).

Oprócz filmów dla dzieci (wśród których było także kilka odcinków serialu „Bolek i Lolek”) realizował niezwykle progresywne w formie i treści filmy dla dorosłych, jak „Syzyf” (1970), „Bruk” (1971), „Szum lasu” (1972), „Kwiat” (1973), „Impas” (1975),  „Kat” (1977), „Karaluch. Blatta Orientalis” (1987, z Franciszkiem Pyterem) czy „…ergo sum” (2004, z Andrzejem Orzechowskim).

Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą za scenariusz, reżyserię, animacja czy też opracowanie plastyczne filmów, m.in. indywidualne nagrody za „Porwanie w Tiutiurlistanie” (1986). W 2009 roku wspólnie z Andrzejem Orzechowskim wyreżyserował film „Gwiazda Kopernika”, nagrodzony na festiwalach filmowych w Erewaniu (Armenia, 2010), oraz Łodzi i Teheranie (Iran, 2011). Laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych (2011), Nagrody Zarządu Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt twórczości z okazji 100-lecia ZPAP i 65-lecia ZO ZPAP w Bielsku-Białej (2015); nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar” (2001, 2014); laureat „Ikara” za całokształt twórczości (2016). W 2017 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

więcej informacji na temat wystawy i związanych z nią wydarzeń 

Wystawa trwa do 28 stycznia 2018 roku.