Main Polecamy

Danuta Stenka zabłyśnie w gwiazdozbiorze Kina na Granicy

Wyjątkowa, bo dwudziesta, edycja Kina na Granicy zasługuje na kosmiczne fajerwerki. Dlatego do retrospektyw zaproszono najjaśniejsze gwiazdy polskiej i czeskiej kinematografii. Potwierdza to informacja, że polska retrospektywa aktorska poświęcona będzie Danucie Stence!

Jedyny taki aktorski fenomen – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Kochana przez wszystkich, szanowana przez każdego. Jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych, kolekcjonerka nagród, ale miliony widzów pokochały ją za rolę Judyty w najlepszej polskiej komedii romantycznej “Nigdy w życiu!”. Danuta Stenka to klasa, talent i najpiękniejszy uśmiech polskiego kina.

W kinie pracowała z klasykami (Wajda, Cywińska, Antczak), wizjonerami (Treliński), twórcami młodego pokolenia (Sobieszczański, Rosłaniec, Sadowska) i debiutantami. W Cieszynie będzie można zobaczyć kilkanaście filmów, w których zagrała Stenka. Wśród nich „Łagodna“ Mariusza Trelińskiego, “Chopin. Pragnienie miłości” (2002 r.) w reż. Jerzego Antczaka ze słynną rolą George Sand, „Katyń“ Andrzeja Wajdy i etiuda studencka Łukasza Ostalskiego „Matka“.

Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Obaj twórcy przyjadą spotkać się z uczestnikami festiwalu. Urodzinowa atmosfera znajdzie odzwierciedlenie w bloku tematycznym zatytułowanym „Świętowanie!”. Ale 2018 rok to również okrągła 50. rocznica wydarzeń marcowych ’68 oraz interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, dlatego nie zabraknie również „Niespokojnego kina 1968 roku”.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Warto już teraz zadbać o wejściówki na projekcje, spotkania i koncerty. Karnety można kupić na stronie internetowej  www.kinonagranicy.pl.