Main Polecamy

Świetliki w Rudeboy Club!

Już 23 marca w bielskim klubie Rudeboy zagości zespół Świetliki. Będzie to kolejny koncert organizowany przez firmę IMGN.PRO we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Sonata działającym pod szyldem IMGN.PRO Art Fest Kombinat.

ŚWIETLIKI – zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie.

Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie “nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność  jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Pierwszy album zespołu został nagrany w 1993, nosi nazwę “Ogród koncentracyjny”. Wzbudził duże zainteresowanie wśród publiczności i mediów. Dzięki temu w 1995 roku formacja wystąpiła na festiwalu w Opolu.  Drugą płytę wydali już w 1996 i nosiła tytuł “Cacy Cacy Fleischmaschine”, dzięki niej zdobyli dwie nominacje do nagrody Fryderyków. Trzeci album “Perły przed wieprze” (1996r.), został nagrany z udziałem Mateusza Pospieszalskiego. Kolejna płyta została wydana w 2001 roku i nazywa się “Złe misie”, gościnnie wystąpili na niej: Kasia Nosowska i Lech Janerki. W 2005 r. zespół nagrał album “Universal Music Polska” z udziałem aktora Bogusława Lindy. 12 października 2013 roku pojawiła się najnowsza płyta ” Sromota”.

Skład zespołu:
Marcin Świetlicki – wokal
Grzegorz Dyduch – gitara basowa, kontrabas, gitara barytonowa
Marek Piotrowicz – perkusja
Tomasz Radziszewski – gitara elektryczna
Zuzanna Iwańska – altówka
Michał Wandzilak – instrumenty klawiszowe

Bilety na koncert zespołu dostępne będą do zamówienia na stronie www.rudeboyclub.pl i bezpośrednio w lokalu. W cenie:
-40 zł w przedsprzedaży,
-50 zł w dniu koncertu.

IMGN.PRO Art Fest Kombinat to inicjatywa Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata oraz bielskiej firmy IMGN.PRO zajmującej się tworzeniem i wydawaniem gier video. W ramach współpracy do Bielska-Białej zapraszani są najlepsi rodzimi artyści, których do tej pory bielska publiczność mogła słuchać jedynie na popularnych festiwalach. Cel jest jeden – tworzyć środowisko w którym wysokie muzyczne wymagania publiczności będą zaspokojone tutaj, na miejscu, w Bielsku-Białej.