Main Polecamy

Dzień Kobiet w Galerii Bielskiej BWA

W Dniu Kobiet, 8 marca 2018 r. Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza do Klubokawiarni Aquarium na otwarcie wystawy Izabeli Ewy Ołdak pt. „Moc kobiety” oraz spotkanie pod hasłem „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”.

Wystawa Izabeli Ewy Ołdak poświęcona jest tematyce kobiet oraz ich miejsca w porządku kosmicznym Wszechświata. Tytułowa moc kobiety to moc Księżyca. Artystka zaprezentuje prace z ostatnich lat twórczości, które poświęciła na zgłębianie kobiecości, mocy kobiet współpracujących i wspierających się wzajemnie. Wernisaż w Klubokawiarni Aquarium rozpocznie się o godz. 18.00.

Izabela Ewa Ołdak jest absolwentką Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007) oraz Dutch Art Institute w Enschede w Holandii (2010).  Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, performansem, projektami typu site-specific i działaniami w przestrzeni publicznej. Jest kuratorką wystaw, warsztatów i projektów oraz międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza Czasem” w Galerii Bielskiej BWA.

O godz. 18.30 w Klubokawiarni Aquarium rozpocznie się spotkanie pt. „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”.

W tym roku przypada nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale także setna rocznica nadania Polkom praw wyborczych. Ten fakt i jego konsekwencje będą tematem spotkania „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”, które już po raz siódmy Fundacja Pozytywnych Zmian organizuje z Galerią Bielską BWA. Prezentację „100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce” przedstawi Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet. Po niej rozpocznie się debata pt. „100 lat po zdobyciu praw wyborczych. Czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone?”, którą poprowadzi Izabela Palińska. Na debatę zaproszone zostały bielskie radne; w rozmowie mogą także uczestniczyć wszystkie osoby, które przyjdą do Klubokawiarni Aquarium.

Ewa Furgał –absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Trenerów STOP i Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji; współzałożycielka i działaczka Fundacji  Przestrzeń Kobiet.Laureatka nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską. Redaktorka pięciu tomów z serii „Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek”.

Izabela Palińska –zajmuje się dziennikarstwem społecznym, publikując teksty o tematyce feministycznej i równościowej; organizatorka protestów w obronie praw kobiet.

Fundacja Pozytywnych Zmian powstała w 2012 roku; jej celem jest budowa społeczeństwa obywatelskiego wolnego od przemocy, opartego na równości kobiet i mężczyzn. “Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez fundację od początku jej istnienia. Celem spotkań jest dyskusja na temat aktualnej sytuacji kobiet w Polsce i na świecie.

Dla nas Dzień Kobiet nie jest okazją do przyjmowania tulipanów. Jest okazją do zwrócenia uwagi na codzienne problemy, z którymi się borykamy oraz dyskusji na temat faktycznego miejsca kobiet w rzeczywistości społeczno-kulturowej – mówi Anna Chęć z Fundacji Pozytywnych Zmian.