Main Polecamy

Już wiemy jakim filmem zakończy się 20. KnG Cieszynie

Jubileuszowa 20. edycja przeglądu Kino na Granicy zakończy się filmem „Truskawkowe dni”. To będzie jedyny kinowy pokaz w Polsce jednego z najgłośniejszych szwedzkich filmów sezonu. Gośćmi specjalnego pokazu zamykającego cieszyński przegląd będą polscy aktorzy grający w filmie: Stanisław Cywka, Przemysław Sadowski, Mateusz Król oraz Ola Cywka.

 „Truskawkowe dni” to wzruszający film szwedzkiego reżysera Wiktora Ericssona o zakazanej miłości. Piętnastoletni Wojtek jedzie z rodzicami do Szwecji, aby zarobić pieniądze przy zbieraniu truskawek. Szybko okazuje się, że codzienność pracownika tymczasowego daleka jest od ideału, a przybysze z Europy Wschodniej są wykorzystywani. Mimo przeciwności losu, chłopak nie poddaje się. Nawiązuje znajomość z Anneli, córką właściciela gospodarstwa. Młodzi zaczynają się spotykać za plecami rodziców. W rolach głównych m.in. Stanisław Cywka, Przemysław Sadowski oraz Julia Kijowska, za którą aktorka otrzymała nagrodę Złotego Żuka Szwedzkiego Instytutu Filmowego.

Dość powiedzieć, że Stanisław Cywka, odtwórca głównej roli Wojtka, jest dzisiaj w Szwecji gwiazdą, a grający jego rodziców – Julia Kijowska i Przemysław Sadowski, otrzymali w tym roku nominacje do “Złotych Żuków” dla najlepszych szwedzkich aktorów, z czego aktorka zdobyła statuetkę za najlepszą rolę drugoplanową przyznawaną przez Szwedzki Instytut Filmowy” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Przegląd rozpocznie pokaz najnowszego filmu Martina Šulíka – „Tłumacz”. Podczas przeglądu pokazywanych zostanie w sumie ponad 100 filmów. Swój przyjazd do Cieszyna zapowiedziało blisko 130 twórców z Polski i Czech, a wśród nich bohaterowie retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan oraz m.in.: Agnieszka Holland, Márta Mészáros, Janusz Majewski, Maja Komorowska, Bartek Topa, Artur Żmijewski, Martin Šulík, Maria Sadowska, Michał Sobociński, Jacek Petrycki, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Magdalena Łazarkiewicz, Adam Sikora, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Jowita Budnik  i inni.

Na stronie www.kinonagranicy.pl dostępna jest pełna lista filmów, które zobaczą uczestnicy 20. Kina na Granicy. Pokazom towarzyszyć będą koncerty w klubie festiwalowym, wystawy oraz spotkania i debaty z twórcami.