Main Polecamy

Makulatura, która leczy konie!

W dniach od 20 do 30 kwietnia 2018 r. przed Auchan w Bielsku-Białej (ul. Bohaterów Monte Cassino 421) odbędzie się 9. zbiórka makulatury w ramach akcji Klubu Gaja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Przynosząc zużyty papier, gazety, kartony do oznaczonego kontenera przed hipermarketem przyczynimy się nie tylko do ochrony środowiska ale również pomożemy schorowanym i potrzebującym opieki koniom.

W zeszłym roku w Polsce na ubój trafiło ok. 26 tysięcy koni (wg. Głównego Inspektoratu Weterynarii, 2017). Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych oraz wykluczone ze sportu. Klub Gaja uratował 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych i tych, którymi właściciele nie mogli się zajmować. Teraz, wiele z nich ze względu na wiek oraz spotykające je choroby wymaga opieki i leczenia.

Uczestnicy akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” znają historię klaczy White Lady, którą wspieraliśmy podczas ostatniej zbiórki makulatury w Auchan. Lady ma się już dużo lepiej – ropień na nadgarstku udało się wyleczyć ale nadal wymaga on stałej pielęgnacji. Ze względu na wrzody żołądka musi być na odpowiedniej diecie. Potrzebuje także butów ortopedycznych zapobiegających urazom bardzo wrażliwej podeszwy kopytowej, a także specjalnych owijek chroniących przed okaleczeniem nóg podczas napadów katalepsji (utrata równowagi). Koń Pegaz cierpi na końską astmę i jego leczenie wymaga specjalistycznych leków i inhalacji, suplementacji i paszy specjalistycznej. Wiosna to także czas dezynfekcji stajni i zwierząt. Naszych podopiecznych czeka gruntowne pranie wszystkich sprzętów w specjalistycznej pralni dla zwierząt. opieki i pomocy w utrzymaniu wymaga również Drumla – klacz terapeutka, która przez kilka lat pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, a teraz jest na zasłużonej emeryturze. To tylko niektóre z historii uratowanych koni przez Klub Gaja.

Do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” może przyłączyć się każdy, kto przyniesie niepotrzebne gazety, książki, ulotki, kartony, tekturę czy papierowe opakowania i wrzuci je do oznaczonego kontenera przed Auchan w Bielsku-Białej. Pamiętajmy, że wykorzystując makulaturę chronimy środowisko – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i miejsce na składowisku. Odzyskanie 1 tony makulatury pozwala uratować przed wycinką ok. 17 drzew, zaoszczędzić ok. 26 tysięcy litrów wody czy ok. 1400 litrów ropy. I co najważniejsze – makulatura zebrana podczas akcji pomoże potrzebującym koniom!

„Dziękuję bielszczanom i okolicznym mieszkańcom, pracownikom sklepu oraz firmie odbierającej makulaturę za wielkie serce dla zwierząt. Dzięki akcji możemy wspierać m.in. utrzymanie, opiekę, leczenie i terapię koni, które potrzebują naszej pomocy. To, że Państwo pomagacie zwierzętom wraz z Klubem Gaja już 30 lat zasługuje na wdzięczność i szacunek” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Partnerami organizacji bielskiej akcji “Zbieraj makulaturę, ratuj konie” są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Pomóc koniom można także wpłacając darowizny na konto Klubu Gaja – 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 oraz przekazując 1% podatku dla Klubu Gaja – KRS 0000120069.