Ekologia Main

Startuje ogólnopolska akcja „SiejeMY Słońce”

10 maja o godz. 10.00 na placu Bolka i Lolka w Galerii SFERA w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z akcją edukacyjną „SiejeMY Słońce”, podczas której w całej Polsce siejemy, sadzimy słoneczniki. W tym dniu każdy będzie mógł otrzymać kopertę z nasionami tych pięknych kwiatów.

Podczas inauguracji sadzić będą dzieci z bielskich szkół wyhodowane sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu. Do sadzenia będzie wykorzystywany kompost z przydomowych kompostowników w ramach akcji „Kompostownik – cud życia”.

 

Głównym motywem akcji będzie słonecznik – najbardziej słoneczny z naszych kwiatów. Program zaplanowany jest na kwiecień – wrzesień 2018 roku.Słonecznik jest także symbolem wielu światowych działań ekologicznych.

Akcja promuje proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom, ptakom. Będziemy promować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję.

W ramach programu stworzymy prostą stronę internetową z mapą posadzonych słoneczników, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli, a w szczególności będziemy realizowali przestrzenne działania promocyjne w centrach miast.

W programie będziemy zachęcali placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Ogrody dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wychodowane wcześniej słoneczniki.

W okresie wakacyjnym takie miejsca powinny mieć wyznaczonych swoich opiekunów. Program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika poprzez organizację barwnych pochodów, happeningów, wystaw zdjęć oraz ogólnopolski konkurs.

Harmonogram akcji:

Marzec, kwiecień – nabór uczestników

Kwiecień, maj – wysyłka pakietów edukacyjnych

Maj – akcje sadzenia słoneczników

Czerwiec – sierpień – zakładamy słonecznikowe zakątki

Sierpień , wrzesień – przyjmujemy zdjęcia i opisy waszych słonecznikowych zakątków

Wrzesień – konkurs na arkowym FB, wysyłka słonecznych nagród i upominków

 

 

OWOCE i WARZYWA to źródło witamin i związków mineralnych niezbędnych do zdrowego życia.

OGRÓD to miejsce odpoczynku, wytchnienia.

WŁASNY OGRÓD OWOCOWO-WARZYWNY to ogromne korzyści dla całego/całej ciebie (Twojego ducha i ciała!) i dla całej dzikiej przyrody!

Żeby żyć musimy się odżywiać. zdrowe jedzenie jest bardzo ważne, a ogród może być miejscem bardzo pięknym. Ogród owocowo-warzywny może być piękny i pożyteczny. Do zakładania takich ogrodów zachęca Fundacja Ekologiczna ARKA. Założenie własnego ogrodu i doglądanie go, to doskonały pretekst do rozmów o tym czym się karmimy, do czego służy nam jedzenie, czym jest wszechobecna konsumpcja, co to jest rolnictwo przemysłowe i w jaki sposób niszczy środowisko naturalne poprzez ograniczanie bioróżnorodności.

Własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew i krzewów owocowych pokaże dzieciom, że pokarm to nie tylko sterylnie zapakowane, krzyczące sztucznymi barwami produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad. Własny ogród owocowo-warzywny może stać się oazą, ale także pracownią naukową w plenerze.

Partnerzy akcji: Grupa Kety, Galeria SFERA, Miasto Bielsko-Biała, Zakład Gospodarki Odpadami, Weranda Country. Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.