Main Styl życia

Odpowiadamy na ofertę pracy

Fachowcy z branży twierdzą, że właśnie mamy „rynek pracownika”, czyli w domyśle, że o pracę jest coraz łatwiej. Być może tak jest, ale nie zwalnia nas to od przestrzegania pewnych reguł, które ułatwią nam pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Tym bardzie warto się do nich zastosować, gdy praca ta jest interesująca i bardzo chcielibyśmy ją zdobyć.

W internecie znajdziemy mnóstwo ofert pracy. To ogromne ułatwienie. Aby jednak nie tracić czasu zacznijmy nasze poszukiwania od portali wartościowych, które zamieszczają aktualne oferty, opisują pracodawców oraz dadzą nam coś więcej – czyli teksty poradnikowe jak zdobyć pracę, jak się przygotować na spotkanie w sprawie pracy itp. Jednym z takich portali jest na pewno www.aplikuj.pl – warto właśnie od niego zacząć nasze poszukiwania wymarzonej pracy.

Pisaliśmy, że internet jest dużym ułatwieniem w poszukiwania pracy. Jednak w przypadku wysyłania odpowiedzi na ogłoszenia już tak nie jest. Z czego nie każdy poszukujący pracy zdaje sobie sprawę. Pomyślmy – co trudnego jest w wysłaniu e-maila? Pozornie nic. Jednak tak naprawdę to ta łatwość prowokuje nas do… niestaranności. Zarówno w treści e-maila, jak i w formie naszej aplikacji.

Jak zatem powinna wyglądać poprawna aplikacja?

1. Na pewno powinna odpowiadać wprost na potrzeby ewentualnego pracodawcy. Aby poznać jego oczekiwania, powinniśmy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać ofertę. Na tej podstawie przygotujmy odpowiedź – list motywacyjny, CV (curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy), lub krótką natkę w e-mailu – oczywiście w zależności od tego, czego potencjalny pracodawca wymaga. Warto również skorzystać z mechanizmów wbudowanych w stronę ułatwiających wysyłanie aplikacji – o ile takie są. Jak działają takie „ułatwiacze życia” sprawdzimy chociażby na opisywanym wcześniej portalu www.aplikuj.pl.

2. Piszmy tylko prawdę – to podstawowa zasada. Jeżeli potencjalny pracodawca wymaga czegoś, w czym nie jesteśmy specjalistami napiszmy, że z chęcią i łatwością nauczymy się nowych umiejętności. Uwiarygodnijmy to jakimś przykładem. Może to być na przykład opis hobby, o ile ma ono związek z przyszłą pracą.

3. Jeżeli do ewentualnego pracodawcy wysyłamy jedynie CV i to w formie załącznika, to napiszmy w treści e-maila odpowiednią informację. Rozpoczynając od „Dzień dobry” i kończąc na grzecznościowej formule „Z poważaniem”. Napiszmy na przykład, że nasze CV wysyłamy w załączniku w formie pdf i liczymy na to, że spełni ono jego oczekiwania. Informacja ta powinna być napisana w stylu oficjalnym.

4. Nie zapomnijmy odpowiednio podpisać plik załącznika! Nie powinniśmy wysyłać plików podpisanych na przykład „moje CV v0.1”. Lepiej wygląda podpis: „CV imię nazwisko”.

5. Załączniki powinny dać się otworzyć się na każdym komputerze, nawet na starym PC z Windows XP w dziale kadr. Stosujmy zatem pliki w formacie .pdf ewentualnie .jpg. Raczej powinniśmy unikać plików z programów Microsoft Office, Open Office, prezentacji Power Point czy Keynote. Starsze systemy mogą ich nie otworzyć lub co gorsze otworzyć z błędami.

Chyba że w treści ogłoszenia o pracę wyraźnie napisano, że oczekuje się od nas pliku z konkretnej aplikacji. Lepiej jest również wtedy zapisać naszą pracę w starszej wersji programu. Sprawdźmy jednak ten plik – otwórzmy do jeszcze raz i zobaczmy czy nic się „nie posypało”, czyli na przykład literki mają znaki diakrytyczne ą, ę, ś ć itd, czy fotografie dobrze wyglądają, czy krój pisma jest odpowiedni.

6. Wysyłając załączniki z CV lub portfolio, starajmy się aby nie były zbyt duże. Wprawdzie obecnie szerokopasmowy internet to prawie reguła, ale dobry obyczaj wymaga, aby ich wielkość nie przekraczała kilku megabajtów. Jeżeli pracodawca wymaga obszernego (i dużego) portfolio, można skorzystać z usług tzw chmur w internecie – na przykład WeTransfer, dysk Google czy innych popularnych. A jeszcze lepiej jest odesłać adresata linkiem do naszej strony internetowej, o ile oczywiście ją mamy.

7. Załączmy do CV aktualne zdjęcie. Postarajmy się, aby było ono adekwatne do rodzaju pracy, o jaką się staramy. Warto je zrobić u profesjonalnego fotografa, pamiętając oczywiście o odpowiednim stroju.

8. Nasz e-mail z aplikacją wyślijmy z adresu, który jest bardziej oficjalny. Jeżeli takiego nie mamy, lepiej załóżmy, na przykład taki wg wzoru: imię.nazwisko@gmail.com.

9. Jeżeli w odpowiedzi zostaniemy zaproszeni na spotkanie, koniecznie odpiszmy, potwierdźmy naszą obecność. I oczywiście stawmy się na nim.

10. Postarajmy się przygotować do rozmowy. Powinniśmy dowiedzieć się czegoś o firmie, do której zostaliśmy zaproszeni. Na portalu www.aplikuj.pl jest rubryka „Polecani pracodawcy”, gdzie znajdziemy konkretne informacje o pracodawcach. Warto również poszukać w internecie wiadomości o sukcesach firmy, jej planach rozwojowych czy aktualnych projektach. No i oczywiście zajrzyjmy koniecznie na stronę internetową potencjalnego pracodawcy.

11. Dobrze jest przygotować się do rzeczowych negocjacji na temat wynagrodzenia. Warto zorientować się o średnich wynagrodzeniach na danym stanowisku. Przemyślmy, czy będzie odpowiadać nam ewentualna praca na zmiany, po godzinach, czy wchodzi w grę przeprowadzka do innego oddziału firmy, itp.

12. Na koniec najważniejsze: uśmiechajmy się, może właśnie trafiliśmy na naszą wymarzoną pracę!