Main Okoliczności

8 Puchar Reksia – trwają zapisy na największe w Polsce zawody narciarskie dla dzieci

8 Puchar Reksia odbędzie się ponownie w dwóch miejscach, dając tym samym szansę na udział w profesjonalnie organizowanych zawodach narciarskich, 800 młodym narciarzom. Na uczestników bielskiej edycji Pucharu, która odbędzie się 3 lutego 2019 roku na Stoku Dębowca, czeka jeszcze 100 numerów startowych. 300 Reksiaków już potwierdziło swój start i przygotowuje się do zawodów.  Zawody w Białce Tatrzańskiej na Stoku Bania planowane są na 17 marca 2019. Zgłoszenia do startu w obydwu terminach są możliwe TUTAJ

Zawody Pucharu Reksia po raz pierwszy odbyły się w 2012 roku na stoku Biały Krzyż w Szczyrku. Szybko okazało się, że popyt na tego rodzaju imprezę sportową dla dzieci, jest znacznie większy od możliwości niewielkiego stoku na Białym Krzyżu. Dlatego już w kolejnym sezonie Puchar Reksia rozegrał się na nowoczesnym, świeżo oddanym Stoku Dębowca w Bielsku-Białej. Wszystko dzięki organizatorom, którzy od początku traktują zawody niezwykle profesjonalnie. Dlatego też Puchar Reksia został zauważony i na stałe wpisany w kalendarz imprez narciarskich przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS.

Od tego momentu zawody na stałe wpisują się w krajobraz stolicy Podbeskidzia, w którym powstała postać animowanego ulubieńca pokoleń dzieci i dorosłych. Dzięki temu organizatorzy mogą już zaprosić znacznie więcej młodych zawodników. Okazuje się, że nawet 400 numerów startowych zaczyna powoli być zbyt małą ilością. Dlatego organizatorzy, przy okazji 50 urodzin Reksia, dali możliwość uczestniczenia w prestiżowych zawodach, także dzieciom z Podhala i okolic. I tak od trzech sezonów, kolejnych 400 młodych alpejczyków, staje w zawodnicze szranki także w Białce Tatrzańskiej, na gościnnym Stoku przy Hotelu Bania.

Łatwość dojazdu, dogodne parkingi, infrastruktura towarzysząca zawodom ściągają rok rocznie na Dębowiec rzesze kibiców. Szacuje się, że około 2500-3000 widzów na żywo kibicuje młodym narciarzom. Podobnie dzieje się w Białce Tatrzańskiej, gdzie dodatkowo kibiców i zawodników, zachęca bogata infrastruktura hotelowo-gastronomiczna tego urokliwego miejsca. Szacuje się, że do tej pory, w Pucharze Reksia wzięło udział ponad 3200 zawodników, a na żywo kibicowało ich zmaganiom ponad 20.000 widzów!

Wysoki poziom zawodów gwarantuje Komitet Organizacyjny Pucharu Reksia, w skład którego wchodzą m.in. Piotr Ilewicz trener klasy mistrzowskiej, przez wiele sezonów prowadzący Kadrę Narodową w narciarstwie alpejskim PZN, a obecnie trener koordynator Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego, łowca narciarskich talentów. Jakub Ilewicz wielokrotny Mistrz Polski seniorów, reprezentant kraju na międzynarodowych zawodach narciarskich, uczestnik zawodów Pucharu Świata, dyplomowany trener, absolwent katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, prowadzący własną Akademię Narciarską. Barbara Ilewicz – pomysłodawczyni Pucharu Reksia, dobry duch zawodów, bez której talentu organizatorskiego zawody nie mogłyby się odbyć.

Puchar Reksia to impreza, która ma na celu propagowanie idei sportów zimowych, integracji społeczności narciarskiej, idei fair play oraz hartowania sportowego ducha najmłodszych. Zawody odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz pani Heleny Filek-Marszałek, wdowy po twórcy postaci Reksia, założycielki Fundacji Reksia dbającej o spuściznę po Lechosławie Marszałku.