Main Okoliczności

DoBBrze zagrali!

– Bielsko-Biała to miasto, które jak żadne inne doskonale rozumie co znaczy łączyć, a nie dzielić – te słowa padły podczas koncerty GraMY doBBro, który odbył się 11 lutego w bielskim Teatrze Polskim.

Idea koncertu zrodziła się spontanicznie w bielskim środowisku muzycznym po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w styczniu tego roku. Po ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, wiele środowisk chciało dać wyraz temu, że lepiej zwracać uwagę na to, co nas łączy niż na to, co nas dzieli. W całej Polsce planowane są koncerty przeciwko nienawiści, ale to koncert w Bielsku-Białej odbył się jako pierwszy. Już kilka dni po tragedii bielscy i okoliczni muzycy skrzyknęli się, żeby zorganizować to niezwykłe wydarzenie. Z pomocą przyszło miasto Bielsko-Biała, udostępniając scenę Teatru Polskiego oraz obsługę techniczną. Do organizacji niemal natychmiast zgłosiło się wiele osób, które bezinteresownie chciały wesprzeć ideę propagowania dobra. Zainteresowanie było tak ogromne, że darmowe wejściówki rozeszły się niemal natychmiast. Dla tych, którym nie udało się dostać do środka, przed teatrem ustawiony był telebim, na którym chętni mogli zobaczyć przebieg koncertu. Zmarznięci mogli napić się kawy, podawanej przez wiceprezydenta Adama Ruśniaka.

Na scenie, oprócz muzyków dobrze zakorzenionych w branży, zobaczyliśmy młode talenty. Całość przeplatana była poezją i zabawnym a czasem zmuszającym do refleksji, prowadzeniem w wykonaniu Piotra Skuchy. Słowa „dobro, miłość, współdziałanie, szacunek” padły ze sceny wiele razy, odmieniane przez przypadki i sytuacje. Każdy, kto wziął udział w koncercie był świadkiem czegoś niezwykłego – poczucia, że mimo tego, jak wiele nas dzieli, warto się szanować i współpracować.

Mimo niezwykle krótkiego czasu na przygotowanie wydarzenia, koncert przebiegł wręcz wzorcowo, co przy 140 wykonawcach było nie lada sztuką. Świetny scenariusz był zasługą całego zespołu organizatorów, którzy poprowadzili narrację tak, że mimo 3,5 godziny trwania koncertu nikt z widzów nie był znużony. Wszyscy wytrwali na miejscach do ostatniego dźwięku, na zakończenie gotując artystom owację na stojąco, podczas wspólnie odśpiewanego utworu „Świecie nasz”.

W organizację koncertu włączyło się m.in. Miasto Bielsko-Biała, Teatr Polski w Bielsku-Białej, PPM Rock&Blues, Fundacja Klamra, Inicjatywa Obywatelska Witaj. Honorowym patronem koncertu był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Magazyn 2B STYLE był patronem medialnym wydarzenia.