Polecamy Region

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców powiatu bielskiego

Z poradnictwa obywatelskiego i mediacji, oprócz pomocy prawnika mogą skorzystać od tego roku mieszkańcy powiatu bielskiego. To nowości wprowadzone do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.

Poradnictwo obywatelskie, to forma edukacji. Jest to takie nakierowanie osoby, żeby potrafiła sama rozwiązać swój problem. Może to być wspólne sporządzenie planu działania i pomoc w jego realizacji”– mówi Beata Jura ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Czasem wystarczy podpowiedzieć, które instytucje są w stanie pomóc komuś. Drugą nowością jest mediacja. „Pomożemy napisać wniosek o taką pomoc i zaprosimy mediatora. W takim przypadku obie strony konfliktu muszą chcieć pójść na ustępstwa, aby się dogadać”– dodaje naczelniczka wydziału organizacji i nadzoru w starostwie.

W powiecie bielskim punkty nieodpłatnej pomocy są dostępne w każdej gminie oraz w budynku starostwa. Prowadzą je prawnicy oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, od 2019 r. z ich pomocy może skorzystać każdy, kogo nie stać na adwokata. Wystarczy, że złoży takie pisemne oświadczenie. Ta zmiana spowodowała, że w zeszłym roku z porad skorzystało znacznie więcej ludzi, niż dotychczas. Udzielono o prawie 700 porad więcej, niż w 2018 r.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. informację o stanie prawnym, wskazanie sposobu rozwiązania problemu, sporządzenie projektu pisma inicjującego sprawę, projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub pisma o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Uwaga, nie dotyczy to pism w toczącym się już postępowaniu. Darmowa pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Przed wizytą trzeba się zapisać telefonicznie, dzwoniąc pod numer 33/813-69-22. Wtedy też umówimy się na konkretną godzinę i wskażemy, który punkt chcemy odwiedzić.

Więcej szczegółów znajdziecie w zakładce – Obsługa mieszkańców na naszej stronie. Są tam również informacje na temat instytucji, które pomagają nieodpłatnie rozwiązywać m.in. problemy alkoholowe, czy psychologiczne.