Ekologia

Kto zostanie Europejskim Drzewem Roku 2020? Zagłosuj teraz!

Jeszcze tylko do soboty 29 lutego do godz. 24.00 można oddać swój głos na Europejskie Drzewo Roku 2020. Końcówka głosowania jest tajna i nie możemy już zobaczyć liczby głosów oddanych na poszczególne drzewa. Ostatni widoczny ranking drzew dawał naszemu kandydatowi 10. pozycję w plebiscycie z 11 460 głosami internautów. Zdecydowanie na prowadzeniu była sosna z Republiki Czeskiej ( 34 885 głosów) oraz topola z Federacji Rosyjskiej (25 426 głosów). Klub Gaja zachęca do głosowania i wsparcie polskiego drzewa na stronie www.treeoftheyear.org Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Przypomnijmy sylwetkę polskiego kandydata: Bez Czarny z Rzeszowa wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku 2019 organizowanego przez Klub Gaja. 200-letnie drzewo rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samy sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo  przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO >>>

„Udział w konkursie to nie tylko fajna zabawa. To także możliwość podziwiania i poznawania ciekawych drzew, a równocześnie okazja do promocji naszej europejskiej przyrody, historii i kultury. W tegorocznej edycji konkursu internaucie oddali już ponad 240 tysięcy głosów! Mamy jeszcze tylko 3 dni aby też zagłosować, a każdy nasz głos ma znaczenie i może jeszcze zmienić wyniki konkursu. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w plebiscycie” – zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W tym roku plebiscyt świętuje swoją 10.edycję, podczas których w poszukiwanie Europejskiego Drzewa  Roku zaangażowało się już ponad 3,3 miliona osób z 16. europejskich krajów. Dotychczas polskie drzewa trzykrotnie stawały  na podium konkursu. W 2017 roku Europejskim Drzewem Roku został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim.