Design Main

Polska firma prostuje plecy rodaków

Przez ostatnie kilka dni w Katowicach królował design. Piąta edycja 4 Design Days zgromadziła kilkuset wystawców, którzy na ponad 300 ekspozycjach zaprezentowali designerskie produkty i usługi. Wśród mebli zasługujących na szczegółną uwagę znalazł się KIVAK produkowany przez firmę rodzinną z Ustronia. I od razu stał się niekwestionowaną ciekawostką targów, na którą zwrócili uwagę projektanci, designerzy i… fizjoterapeuci.

Ruch przy biurku. Czy to jest możliwe?

Kivak to nie jest zwykłe siedzisko. To mebel zaprojektowany z myślą o wszystkich, którzy spędzają długie godziny w pozycji siedzącej, na czym najbardziej cierpi ich kręgosłup. Pufa pobudza aktywne siedzenie, dzięki innowacyjnemu opracowaniu podstawy o kształcie… fragmentu spłaszczonej kuli! Delikatne kiwanie się pobudza mięśnie głębokie do pracy, czego użytkownik często sobie nawet nie uświadamia! Taki delikatny ruch całego ciała stymuluje mięśnie, równomiernie rozkłada nacisk na dyski w kręgosłupie i wspomaga ćwiczenia nad osiągnięciem równowagi ciała. Użytkowanie KIVAKA wymusza prawidłowe siedzenie w pozycji wyprostowanej. Mimo braku oparcia – a właściwie dzięki temu – stymuluje i wzmacnia mięśnie okalające kręgosłup oraz prowadzi do lepszego ukrwienia tkanek i zaopatrzenia ich w tlen. Efekt? Kilka godzin siedzenia zamiast męczyć, wspomaga utrzymanie prawidłowej sylwetki, zwiększa koncentrację, a nawet poprawia wydajność i kreatywność!

Wielogodzinne siedzenie w bezruchu, jakie jest zmorą biurowej codzienności, sprawia, że mięśnie okalające kręgosłup są coraz słabsze. Do tego brak czasu na aktywność fizyczną po pracy powoduje, że masowo borykamy się z dolegliwościami bólowymi pleców, zwłaszcza okolicy lęźdźwiowej. Obserwując to zjawisko, a także mając na co dzień do czynienia z rozwiązaniami na bazie drewna, postanowiliśmy wyprodukować mebel, który będzie nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny – mówi Roman Pilch, właściciel firmy.

Wszystko z drewna

KIVAK powstał w dziale „Innowacje” ustrońskiej firmy Pilch, specjalizującej się w zabawkach i pomocach edukacyjnych wykonanych z drewna. Dzięki udziałowi w projekcie „Granty na design” i współpracy z biurem projektowym, powstało innowacyjne siedzisko, które ma szansę zrewolucjonizować to, co dotąd wiemy o meblach przeznaczonych do dłuższego siedzenia. Mebel posiada wszystkie cechy dobrego designu: jest nowoczesny, minimalistyczny i ergonomiczny, a przy tym funkcyjny. Producent w standardzie zapewnia trzy rodzaje wykończenia: szary, oliwkowy i przyćmiony róż, ale na zamówienie możliwe jest wykonanie dowolnego koloru obicia, dostosowanego do wymogów projektu wnętrza. Pufy świetnie sprawdzą się nie tylko w przestrzeni biurowej, ale też w strefach chillout, przestrzeniach publicznych, czy w obiektach dydaktycznych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie chcemy siedziec i ruszać się jednocześnie, z troską o nasz kręgosłup.