Kulinaria Main

Z dostawą i na wynos w czasach zarazy

W Bielsku-Białej zdecydowanie mniejszy ruch. Opustoszały ulice, sklepy. W galeriach handlowych działają tylko sklepy spożywcze, apteki i pralnie. Restauracje, kawiarnie i pizzerie zobowiązane zostały do zamknięcia się na rzecz dostaw do domu i wydawania dań na wynos. Właściciele wielu lokali zdecydowali się na całkowite zamknięcie do odwołania. To trudny czas dla wszystkich…

Wiele osób zamknęło się w domach, aby przeczekać ten niepewny czas. Z tego powodu radykalnie spadło zainteresowanie usługami gastronomicznymi. Wprowadzone kilka dni temu wytyczne zabraniają restauratorom prowadzenia działalności w lokalu. Część z nich postanowiła jednak przeczekać trudny czas, oferując dania na wynos albo z dowozem. Dla wielu jest to kwestia przetrwania. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, gdzie możecie zamówić jedzenie w Bielsku-Białej i wesprzeć lokalną gastronomię, aby mieć do czego wracać po tym, gdy koronawirus już opuści nasz kraj.

Dosyć intensywnie działają w Bielsku-Białej pizzerie – część z nich od dawna prowadziło dowóz na telefon i w tym temacie niewiele się zmieniło. W wielu miejscach nastąpiła natomiast zmiana jeśli chodzi o sposób płatności – niektóre lokale przyjmują płatność blikiem przy zamówieniu, inne oferują możliwość zapłaty kartą u dostawcy, a jeszcze inne preferują tylko gotówkę przy odbiorze. Składając zamówienie najlepiej dowiedzieć się u źródła, jak będzie można zapłacić za ulubioną pizzę czy sałatkę.

Włoskie ulubione danie Polaków – czyli pizzę – na pewno zamówimy w Radio Taxi Pizzerii Jedynka, która poza tym proponuje tez dania obiadowe. Podobnie działa Travel Pizza, która ma dla nas dania na wynos albo z dowozem. Pizzeria Demonios namawia z kolei, aby nie wykupywać ze sklepów całego makaronu i ryżu, ale pomyśleć o pachnącej, świeżej pizzy prosto od nich. To niezły pomysł, biorąc pod uwagę, że na samym ryżu długo nie damy rady.

Restauratorzy, którzy zdecydowali się przejść na tryb dostaw do domu i wydawania na wynos, przyznają, że musieli wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia i środki higieny. Przygotowywanie potraw wymaga zachowania wysokich standardów, a w przypadku epidemii stają się one jeszcze bardziej wyśrubowane. Kontakt z jedzeniem i klientem musi być więc taki, aby uniknąć ewentualnego zakażenia. Często jest to dodatkowa dezynfekcja wyposażenia, kucharzy i kierowców, a podczas odbioru zamówienia na miejscu, w restauracji może przebywać tylko jedna osoba. Tak, jak w przypadku pizzerii, preferowana jest płatność kartą lub przedpłata. Podobne rozwiązania stosowane były w chińskim Wuhan, gdzie dostawa jedzenia pracowała cały czas, zamówienie należało jednak opłacić wcześniej.

Gdzie na pewno zamówimy coś na ząb w Bielsku-Białej i okolicy? Tu wybór dań mamy dosyć spory. Od gruzińskich chaczapuri czy chinkali dostarczanych przez Gruzina prosto z Restauracji Gruzja w Bystej, poprzez dania włoskie z bielskiej Trattorii da Tadeusz, po dania czysto polskie, jak te, które zamówimy w Restauracji Ratuszowej. Na śniadania, zupy, dania a nawet deser zaprasza Śniadanioteka. W trybie zamówień z dowozem i na wynos działa też Zupolandia i Jarmużno.

Poza tym na pewno zamówienia zrealizuje dla nas Gallo Nero, Wrzosowa Chata czy Wirtuozeria. Wybór dań uzupełni Beskid Burger a nawet Ebisu Sushi.

We wszystkich tych miejscach zamówienia należy składać telefonicznie i umówić się na konkretną godzinę odbioru lub dostawy. To trudny czas dla wielu branż, ale restauratorzy odczuwają go szczególnie. Warto więc wesprzeć lokalną gastronomię, uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie. A jeśli zdecydujesie się na ten sposób urozmaicenia diety, życzymy Wam oczywiście smacznego!

Tekst: Anita Szymańska, foto: Depositphotos