Main Sztuka

Galeria Bielska BWA otwarta

Dobra wiadomość dla miłośników sztuki, Galeria Bielska BWA od 22 maja ponownie zaprasza do środka.

Zmianie ulegają dni otwarcia galerii, która będzie czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00–18.00. Zmiana dotyczy okresu obowiązywania regulaminu zwiedzania na czas pandemii koronawirusa (treść regulaminu w zakładce „Dla widzów” w menu głównym na stronie galerii). Wstęp na wystawy tylko za złotówkę! W środy wstęp bezpłatny.

 

Prezentowane będą dwie nowe wystawy: Wandy Gołkowskiej oraz Dominiki Kowyni. Oprowadzania kuratorskie po wystawach będą dostępne online na stronie galerii: www.galeriabielska.pl.

 

 

Wystawa prac rysunkowych i malarskich Wandy Gołkowskiej (1925–2013), ikony polskiej sztuki awangardowej II połowy XX wieku, inspirowanych tzw. „złotą proporcją”, której podstawę stanowi wartość fi ϕ (gr. phi). „Złoty podział” (łac. sectio aurea) określony na podstawie „boskiej proporcji”, jest uważany również za symboliczny kod budowania natury. Jego wartości możemy odczytać np. w budowie roślin, spiralnej formie muszli czy też w proporcjach budowy ludzkiego ciała i zwierząt. Gwarantuje wyważoną harmonię, odbieraną przez człowieka w kategoriach równowagi, piękna czy wręcz doskonałości; jest stosowany w muzyce, architekturze, poezji i wielu innych sferach ludzkiej działalności.

 

Systemy matematyczne i zależności przestrzenne wynikające z zasad geometrii były dla Gołkowskiej językiem, którego używała do badania i przedstawiania świata oraz praw nim rządzących. W pracach realizowanych tuszem, najczęściej na papierze, rzadziej na płótnie, artystka badała różne możliwości podziałów płaszczyzn, ich zestawiania i przenikania, oddając bogactwo i sumienność swojego intelektualnego „dociekania”.

 

Czytaj więcej o wystawie: http://galeriabielska.pl/wystawa/wanda-golkowska-fi