Main Miejsca

Zaczęło się od starego młynka

z Mateuszem Pytel, właścicielem kawiarni i palarni kawy Proper Coffee rozmawia Agnieszka Ściera-Pytel,

foto: Proper Coffee oraz Marcin Gilarski Photography

 

Pamięta pan swoją pierwszą wypitą kawę?

Oczywiście, do dziś pamiętam ten smak. Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś zakuwać po nocach. I mnie jako wzorowego studenta również to nie ominęło. Pierwszą kawę wypiłem dość późno, podczas pierwszej sesji. Wstyd się przyznać, ale była nią mała bomba chemiczna, czyli popularna wtedy kawa „trzy w jednym”.

Kiedy kawa stała się pana miłością i sposobem na życie?

Przychodzi taki moment, kiedy człowiek zaczyna poszukiwać życiowej pasji i motywacji do działania, czegoś, co przyniesie mu ogromną radość i w czym będzie mógł się spełniać. Życiowe pasje najczęściej zaczynają się w domowym zaciszu. Nie inaczej było w moim przypadku. Od hobbystycznego zdobywania wiedzy o kawie, wizyt na kawowych spotkaniach i festiwalach, poprzez zaparzanie swoim bliskim kawy w małym ekspresie oraz wielu urządzeniach, aż po ciągłe poszerzanie kawowych horyzontów i odważną decyzję porzucenia wygodnego etatu na rzecz założenia własnej palarni kawy. Tak to się zaczęło…

Dlaczego właśnie kawa, a nie np. herbata?

Moja historia związana z kawą rozpoczyna się od przypadkowego znalezienia starego młynka do kawy. Czy faktycznie był to przypadek? Nie wiem. Wiem natomiast, że tutaj nie chodzi o żadne wybory pomiędzy kawą a herbatą czy innym napojem. Człowiek po prostu tak zaczyna żyć swoją pasją, tak go to unosi, że nie zastanawia się nad tym, by spróbować czegoś innego. Jeśli czuje się to mocno w sercu i bardzo skupia się na swoim celu, życie nabiera innego wymiaru. Spełnianie pasji poprzez życie zawodowe jest po prostu czymś wspaniałym.

Gdzie uczył się pan fachu?

Zakupiłem za granicą dużo książek, które potem bardzo dokładnie studiowałem. Odwiedzałem znane mi istniejące już palarnie i próbowałem zdobyć choć odrobinę wiedzy. Konsultowałem wiele eventów branżowych. Dziś wiem, że teoria dotycząca samego procesu jest niezmiernie ważna, lecz doświadczenia zdobywane z kolejnymi godzinami – nawet setkami godzin – przy piecu są bezcenne.

Kawa nie rośnie w Polsce. Jak trafił pan na odpowiednie ziarno?

Poszukiwania odpowiedniego surowca to czasem dość długi i intensywny proces. Obecnie, w epoce globalnego handlu, jesteśmy w stanie nawiązać kontakt bezpośrednio z plantatorem, jak i posiłkować się wyspecjalizowanymi firmami, których pracownicy analizują próbki nowych zbiorów i podejmują decyzję, by kontraktować i sprowadzać dany surowiec do magazynów europejskich portów. Swoją drogą, kontraktowanie surowca kawy z uwzględnieniem warunków giełdowych to dość skomplikowany, ale ciekawy proces… Myślę, że to temat przynajmniej na osobny artykuł.

Kawiarnia i palarnia w Bielsku-Białej przy ul. Przekop 10 to miejsce, które stało się kawowym hitem miasta?

Zdecydowanie tak. To, w jakim tempie nasza kawiarnia wypełniła się gośćmi, a palarnia zaczęła produkować coraz większe ilości świeżo palonej kawy najwyższej jakości, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Naprawdę jestem wdzięczny za to, że udało mi się zebrać zgrany zespół wspaniałych ludzi z pasją i wspólnie z nimi stworzyć tak piękne, tętniące życiem miejsce.

Pierwsza kawiarnia była w Czechowicach-Dziedzicach, teraz Bielsko-Biała, kolejny krok?

Aktualnie jesteśmy w trakcie zakupu kolejnego, bardzo nowoczesnego pieca do palenia kawy jakości specialty. Czynnik ludzki zawsze stoi u nas na pierwszym miejscu, dlatego mocno inwestujemy również w zespół – każdy otrzymuje szansę zdobywania wiedzy na najwyższym poziomie, uczestnicząc m.in. w szkoleniach z międzynarodowymi certyfikatami organizacji Specialty Coffee Asossiation. Członkowie Proper Team to ludzie z ogromną pasją do wykonywania swojego zawodu. Czas najwyższy, by swoją wiedzę i doświadczenia wykorzystali jeszcze bardziej dla dobra całego projektu oraz by szerzyli kawową wiedzę, trenowali i inspirowali odbiorców naszych kaw, gości kawiarni oraz klientów palarni.

www.palarniaproper.pl

Palarnia/ kawiarnia: ul. Przekop 10, 43-300 Bielsko-Biała tel. 575934696

Sklep/ mikro kawiarnia:ul. Kolejowa 17, 43-502 Czechowice-Dziedzice

/artykuł sponsorowany/