Main Okoliczności

Beskid Classics po raz drugi!

Festiwale w Edynburgu w Szkocji, Salzburgu i Innsbrucku w Austrii, Stresa we Włoszech, Aspen w USA, czy Gstaad, Lucernie, Montreux i Verbier w Szwajcarii pokazują, że połączenie krajobrazu gór i tego rodzaju muzyki ma w sobie coś magicznego i fascynującego. Czy uda się to także osiągnąć w polskich Beskidach?

Z odpowiedzią na to pytanie nie mają problemów organizatorzy Beskid Classics – drugiej już edycji Beskidzkiego Festiwalu Klasyki.

Choć wydawałoby się, że pandemia mogła powstrzymać ambicje organizatorów, to jednak i tak udało się mocno rozwinąć formułę festiwalową – koncerty w naprawdę niezwykłych lokalizacjach i uczestnictwo nawet pełnej orkiestrę zza naszej południowej granicy!

– Ten „mały cud” nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie ze strony Miasta Bielsko-Biała, naszych sponsorów, ale także instytucji, mediów, artystów i zespołów, za które serdecznie dziękujemy – mówi Paweł Kotla, Dyrektor Festiwalu.

Paweł Kotla, Dyrektor Festiwalu

A kogo usłyszymy podczas trzech festiwalowych dni?

KONCERT 29 PAŹDZIERNIKA

Na inaugurację tegorocznego festiwalu zapraszamy do Bator Art Gallery w Szczyrku – niezwykłego miejsca, które coraz częściej artystom i koneserom sztuki nawet w najdalszych zakątkach świata kojarzy się z wyjątkowym kierunkiem sztuki, jakim bez wątpienia jest Magiczny Realizm. Moment tego wydarzenia zbiegnie się z ostatnimi dniami poświęconego temu kierunkowi i organizowanego przez galerię festiwalu, tak więc mamy nadzieję, że zainspirujemy Państwa nie tylko dźwiękowo, ale także wizualnie.

Na koncercie wystąpi świetny zespół Cracow Duo, który występował z muzyką polską niemal na wszystkich kontynentach i o którym najbardziej prestiżowy magazyn wiolinistyczny na świecie The Strad napisał entuzjastycznie: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce”.

W programie wieczoru usłyszymy utwory Chopina, Schumanna, Elgara i Debussy’ego, czyli kompozytorów, których muzyka słynie z niemal „wizualnego” oddziaływania na słuchacza. W tak doskonałym wykonaniu i otoczeniu dostarczą one na pewno słuchaczom spektakularnych wrażeń.

godz. 19:00, Bator Art Gallery, ul. Myśliwska 60, Szczyrk, wstęp: 50 zł

bilety do nabycia w Bator Art Gallery tel. 33 817 8716 lub w systemie www.ebilety.pl

CRACOW DUO
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian

Program:
Fryderyk Chopin – Introdukcja i Polonez op. 3
Robert Schumann – Adagio i Allegro op. 70
Edward Elgar – Salut d’amour op.12
Claude Debussy – Sonata wiolonczelowa
Fryderyk Chopin – Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65

KONCERT 30 PAŹDZIERNIKA

Kontynuując motyw związków muzyki ze sztukami wizualnymi organizatorzy zapraszają do odnowionej niedawno i przepięknej architektonicznie Willi Sixta w Bielsku-Białej, która obecnie znajduje się pod kuratelą Galerii Bielskiej BWA.

W tych wspaniałych wnętrzach usłyszymy grupę czołowych polskich i portugalskich artystów z niezwykle dynamicznie rozwijającej się i działającej niezależnie, szczecińskiej orkiestry – Baltic Neopolis Orchestra. Mają oni na swoim koncie wiele zamówień kompozytorskich, prawykonań w Polsce i za granicą, a także nagrań płyt.

Zespół zagra z jednej strony przepiękny Kwintet smyczkowy Schuberta, a z drugiej może mniej znane, ale równie ciekawe utwory z ostatnich dwustu lat napisane przez kompozytorów z Polski, Wlk. Brytanii, Norwegii i Niemiec.

Koncert jest częścią trasy koncertowej zespołu pod nazwą „stART”, sfinansowanej przez Ministerstwo Kultury.

godz.18:00, Willa Sixta,

ul. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny

BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI

Program:
Romuald Twardowski – Invocazione e Capriccio na dwie wiolonczele
Johan Halvorsen – Sarabande con Variazioni
Max Richter – On the Nature of Daylight
Franciszek Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur op. 163 (fragmenty)

WARSZTATY 31 PAŹDZIERNIKA

W okresie pandemii, kiedy odcięci byliśmy od koncertów na żywo, nagle okazało się jak niezwykle ważny jest sprzęt i warunki w jakich słuchamy w domu muzyki. Nagle wielu z nas odkryło wartość inwestowania w lepsze urządzenia do odtwarzania muzyki, lepsze odbiorniki radiowe i telewizyjne, a nawet – w lepsze instrumenty (zwłaszcza na przykład pianina czy fortepiany), na których uczniowie musieli grać przez internet swoim nauczycielom podczas lekcji czy egzaminów.

Jednak dźwięk nierozerwalnie związany jest z przestrzenią, w której funkcjonuje. Okazuje się przecież, że nie tylko jego jakość, ale także konfiguracja sprzętu i właściwe ustawienie domowych przestrzeni dla optymalnej akustyki, stają się bardzo ważne.

Przed finałowym koncertem festiwalu odbędzie się spotkanie z jednym z czołowych specjalistów od sprzętu nagłośnieniowego w naszym kraju, który podzieli się swoją wiedzą na temat konfigurowania domowych przestrzeni i urządzeń, z którego korzystamy do słuchania muzyki.

godz. 16:00, Bielskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27, Bielsko-Biała
wstęp wolny


Warsztaty:

„Jak słuchać w domu muzyki? Najnowsze trendy w aranżacji akustycznej wnętrz”

inż. Jacek Majewski (Genelec)

KONCERT 31 PAŹDZIERNIKA

Na spektakularny finał festiwalu zaproszony został niezwykły i uznany niemal na całym świecie zespół, który zaskakująco rzadko gości w Polsce. Slovak Sinfonietta z Żyliny to jeden z najbardziej znanych zespołów orkiestrowych w Europie Wschodniej, który zajmuje czołowe miejsce na słowackiej scenie muzycznej istniejąc od 1974 roku. Członkowie zespołu to absolwenci najważniejszych czeskich i słowackich uczelni muzycznych, a wielu z nich działa aktywnie także w charakterze solistów lub kameralistów.

Już w 1977 roku orkiestra została zaproszona na festiwal w Salzburgu, gdzie szybko otrzymała status oficjalnej orkiestry tej prestiżowej imprezy. Występowała także na wielu innych tego typu wydarzeniach takich jak m.in. Praska Wiosna, Wiener Festwochen, Festival de Catalunya w Hiszpanii, Muzyka w Starym Krakowie, Budapeszteński Festiwal Wiosenny, Festiwal Muzyczny w Szlezwiku-Holsztynie, Festival de Manaus w Brazylii, Bodensee Festival w Szwajcarii, Słoweńskie Dni Muzyczne i Festiwal NCPA w Pekinie. Zespół występował w najlepszych salach koncertowych takich krajów jak: Austria, Holandia, Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Brazylia, Japonia, Belgia, Portugalia, Rosja, Francja, Kanada, USA i Korea Południowa, mając na swoim koncie już ponad 3200 koncertów. Z orkiestrą występowali m.in. dyrygenci Theodore Kuchar, Claus Peter Flor, Nicholas Kraemer, Jean-Bernard Pommier i soliści Igor Oistrach, Baiba Skride, Vanessa Mae, Eugen Indjic, Paul Badura Skoda, Edita Gruberova i Vesselina Kasarova.

Koncert, na którym wystąpią solistki Klára Přecechtělová i Bibiána Bieniková poprowadzi Martin Leginus – na co dzień dyrygent Narodowej Opery Słowacji w Bratysławie. W programie znajdzie się rzadko wykonywana, ale niezwykle czarująca szósta symfonia Franciszka Schuberta i utwory słynnego czeskiego skrzypka i kompozytora Josefa Suka, a także słowackiego kompozytora Jána Cikkera. Będzie to piękna panorama muzyki zza naszej południowej granicy.

godz. 18:00, Bielskie Centrum Kultury,

ul. Słowackiego 27, Bielsko-Biała
wstęp: 60 zł (30 zł ulgowy, bilety do nabycia w kasie i na stronie BCK

Państwowa OrkiestraKameralna Słowacji „SLOVAK SINFONIETTA”
Martin Leginus – dyrygent
Klára Přecechtělová – flet
Bibiána Bieniková – klarnet

Program:
Josef Suk – Serenada na smyczki Es-dur, op. 6
Ján Cikker – Sonatina na flet, klarnet i smyczki (opr. Bohumil Urban)
Franz Schubert – VI Symfonia C-dur D. 589