Main Okoliczności Region

Mieszkańcy powiatu bielskiego czytają najwięcej w województwie śląskim!

W ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek wręczono nagrody w konkursie na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia przyznano tytuł bibliotekarza roku 2021/22.

Tytuł najlepszej biblioteki w powiecie bielskim trafił w tym roku do 2 placówek ex aequo: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach. Obie placówki mogą się pochwalić nowymi nowoczesnymi obiektami.

Wręczenie wyróżnień odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie, w której symbolicznie oddano do użytku dział dla dzieci. To w tej gminie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa w całym powiecie. Jak mówi Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, co 4 mieszkaniec powiatu bielskiego jest zapisanym czynnym czytelnikiem jakiejś biblioteki. To w naszym powiecie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa na 17 powiatów ziemskich w województwie śląskim. Pokazują to statystyki prowadzone przez katowicką placówkę. – Nie jest to niespodzianka, ponieważ od 22 lat odkąd gromadzimy takie dane wasz powiat nigdy nie spadł z podium. Młodzi ludzie także czytają, z tą różnicą że wybierają książkę elektroniczną, ale to nadal jest książka – mówi kierownik instrukcyjno-metodycznego Biblioteki Śląskiej
w Katowicach. Jak poinformowała, czytelnictwo w województwie wróciło do poziomu sprzed pandemii Covid-19.

Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżniono w ten sposób Marzenę Gałecką, od ponad 20 lat pracownika czechowickiej biblioteki, którą jak sama przyznaje zna od podszewki. – Pracowałam na kilku stanowiskach. Zaczynałam od katalogowania, a potem dostałam szansę pracy przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych i realizacji projektów. Obecnie zajmuję się promocją wszelkich działań biblioteki- mówi Gałecka. – Gratuluję i życzę Państwu zadowolenia i wytrwałości w pracy, w której kolejnym nowym wyzwaniem są uchodźcy z Ukrainy- mówiła Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego.