Main Polecamy Sztuka

5. bielski festiwal sztuk wizualnych 2022

Po czterech latach przerwy Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych wraca do galerii, klubów i na ulice miasta. 5.Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 28 sierpnia. To największy przegląd twórczości artystek i artystów związanych z regionem. Podczas 5. edycji festiwalu zaprezentowane zostaną prace aż 172 autorek i autorów.

Wystawy główne prezentowane będą w trzech galeriach: fotografie – w Galerii Fotografii B&B, z kolei malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło i tkanina – w Galerii Bielskiej BWA oraz w Starej Fabryce Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Dwie prace eksponowane będą w przestrzeni miasta: instalacja Remigiusza Gryta pt. Ucho – na fasadzie kamienicy nr 9 na Rynku 9 oraz SAMADHI – Agnieszki Gołaszewskiej na skwerze przy zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza. Wystawom będą towarzyszyć różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne: performanse, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne – dla dzieci, rodzin  z dziećmi, seniorów; oprowadzania, z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i wiele innych.

„Cztery lata minęły od ostatniego przeglądu twórczości artystek i artystów związanych z Bielskiem-Białą, odbywającego się pod nazwą Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że obecne i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść: wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna. Organizatorzy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 nie formułują temat, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia tylko jednej pracy i tylko do autora należy decyzja, którą – spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat – wybrać” – mówi kuratorka festiwalu, Agata Smalcerz.

Prezydent Miasta Bielska-Białej ufundował trzy nagrody finansowe o łącznej wartości 10.000 zł, które przyznane będą artystom uczestniczącym w wystawach głównych, mających formę konkursu.

Program inauguracji 5. BFSW 2022 (piątek, 24 czerwca 2022):

  • godz. 17.00

Galeria Bielska BWA – uroczyste otwarcie festiwalu, ogłoszenie nagród, performans Michała Bałdygi

  • godz. 16.00

Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – wystawa dostępna do godz. 20.00

  • godz. 18.00

Galeria Fotografii B&B – wernisaż wystawy, ogłoszenie nazwiska laureata nagrody Prezesa Fundacji Centrum Fotografii

Festiwalowi towarzyszą wystawy:

  • Julia Ogińska – „24.02.2022” (Rynek w Bielsku-Białej)

Wystawa fotograficzna prezentująca portrety osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie i zamieszkały w Bielsku-Białej. Fotografiom towarzyszą historie opowiedziane przez bohaterów zdjęć, spisane przez Anastazję Chłaponinę.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 24 czerwca 2022 o godz. 18.30 na Rynku w Bielsku-Białej, podczas inauguracji festiwalu „od Jana do Ivana”. Obok fotografii eksponowany będzie samochód Moskwicz, którym ośmioosobowa rodzina uciekła do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.

W lipcu i sierpniu wystawa Julii Ogińskiej – „24.02.2022” będzie prezentowana w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24.

  • Halyna Dudar – „Kod kulturowy” (Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, do 10 lipca 2022)

Wystawa obrazów ukraińskiej artystki, która świadomie łączy odpowiednie elementy, wprowadza haptyczne sugestie, czerpiąc inspirację z historycznego i kulturowego dziedzictwa ukraińskiego etnosu. Jej obrazy stanowią rodzaj tablic, wypełnionych kodami służącymi zachowaniu narodowej tożsamości.

  • Wystawa przedaukcyjna w Willi Sixta oraz aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy

Podczas finisażu wystawy festiwalowej, w niedzielę 28 sierpnia o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się aukcja na rzecz Ukrainy. Artyści uczestniczący w 5. BFSW ofiarowali prace, które będą eksponowane na wystawie przedaukcyjnej w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 (24.06–28.08.2022).

Więcej informacji na naszej stronie: www.galeriabielska.pl