Main Polecamy Styl życia

Lipiec w ogrodzie. Jak zadbać o ład i porządek wokół domu?

Lipiec to jeden z najgorętszych miesięcy w roku. Pełnia lata upływa najczęściej pod znakiem zbiorów różnych gatunków owoców i warzyw. Warto jednak przeznaczyć ten czas także na inne prace, takie jak wyczyszczenie brukowanych nawierzchni altan czy narzędzi.

Odświeżanie nawierzchni

Ciepłe i słoneczne dni to dobry moment na przeprowadzenie drobnych prac remontowych w ogrodzie lub wyczyszczenie niektórych powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy brukowane takie jak podłoża altan oraz miejsca do grillowania.

Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie brukowane powierzchnie, np. w altanie czy pod huśtawką, dobrze jest zadbać o ich czystość. Kostka brukowa odznacza się porowatą strukturą, w którą mogą wnikać różnego rodzaju zanieczyszczenia, więc niejednokrotnie umycie jej wodą może być niewystarczające. Przed przystąpieniem do czyszczenia za pomocą środków czystości, konieczne może być mechaniczne usunięcie zabrudzeń z powierzchni kostki brukowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzenie pomiędzy kostkami, w których mogą osadzać się mchy i porosty.

Aby właściwie pielęgnować kostkę brukową, dobrze jest użyć profesjonalnego środka czyszczącego. Jednym z dostępnych na rynku preparatów jest CLEANER HD firmy Jurga. Przeznaczony jest on do czyszczenia kostki brukowej oraz betonu, więc poza ogrodem sprawdzi się również w myciu podjazdów. Zawiera on w swoim składzie kwasy mineralne, które szybko i skutecznie usuwają nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Po mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń biologicznych z kostki brukowej zwilżamy jej powierzchnię wodą i wylewamy niewielką ilość środka na zabrudzone miejsce. Po kilku minutach dokładnie szorujemy, spłukujemy dużą ilością wody i możemy cieszyć się czystą kostką!

Pielęgnacja ogrodowych mebli

Lipcowa pogoda zachęca do przebywania na zewnątrz. W tym celu wyciągamy meble ogrodowe – krzesła, leżaki i stoły. Po kilku miesiącach w składziku mogą być one pokryte warstwą kurzu i zabrudzeń, które mogą przyczyniać się do obniżenia ich właściwości wizualnych i technicznych. Dodatkowym zagrożeniem dla mebli są także warunki atmosferyczne – pogoda w lipcu bywa gwałtowna, więc będą one narażone na opady deszczu w trakcie burz oraz wysoką temperaturę podczas upałów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na meble z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Drewno jest higroskopijne, co oznacza, że zarówno wchłania wilgoć z otoczenia, jak też ją oddaje poprzez parowanie. Intensywne letnie deszcze mogą sprawić, że drewniane elementy zwiększą swoją objętość, co może doprowadzić do powstania wielu problemów – wilgotne drewno to doskonałe środowisko dla mikroorganizmów, które mogą sprawić, że meble zaczną niszczeć.

Aby skutecznie zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, konieczna jest nie tylko ich impregnacja, ale również utrzymywanie w czystości. Regularne usuwanie zabrudzeń w powierzchni utrudnia ich wnikanie w głąb drewna, co wydłuża żywotność sprzętów. Do usunięcia lekkich zabrudzeń wystarcza domowe sposoby takie jak roztwór wody z octem. W wypadku silniejszych zabrudzeń konieczne będzie użycie specjalistycznych środków czyszczących.

Czysty grill – gwarancja smacznych potraw

Ciepłe dni to okres, w którym pojawiają się truskawki, maliny, wiśnie i czereśnie, które dojrzewają dzięki dużej ilości słońca. W tym miesiącu zbieramy także m.in. kalarepy, kalafiory, brokuły, bób czy fasolę szparagową. Mogą one być dodatkiem do grillowanych kiełbasek i szaszłyków lub stać się podstawą wegetariańskich dań. Wakacje w końcu sprzyjają grillowaniu, a żeby przygotowane na ogniu potrawy były zdrowe i smaczne, konieczna jest właściwa pielęgnacja grilla.

Podobnie jak meble ogrodowe po miesiącach w składziku może on być pokryty nie tylko kurzem, ale także zaschniętymi zabrudzeniami z zeszłego sezonu. Sadza i zwęglenia mogą obniżać właściwości grilla, a także, jeśli nie zostaną usunięte, przyczynić się do jego uszkodzenia. Aby przygotować go do użycia i uchronić przed pojawieniem się rdzy, dobrze jest użyć do czyszczenia specjalistycznego środka czyszczącego. Nanosimy środek na zabrudzone powierzchnie i po kilkudziesięciu sekundach dokładnie szorujemy szczotką lub gąbką. Pozostaje tylko wypłukać wszystko wodą i pozostawić do wyschnięcia.