Main Okoliczności

24.02.2022. Rok później

Spotkanie solidarnościowe w Willi Sixta: koncert, poezja, wystawa plakatów. Autorka plakatu Joanna Janowska, 24.02.2022.

24 lutego 2023 mija dokładnie rok od ataku Rosji na Ukrainę, kolejnego po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Dla wielu to trudna rocznica, niezatarte traumy, rozłąka z rodzinami. Dlatego warto być razem z tymi, którzy w ubiegłym roku szukali schronienia przed wojną w naszym mieście i pozostają w nim do dzisiaj. Okażmy wsparcie Ukrainie i osobom uciekającym przed wojną.

W piątek, 24 lutego 2023 roku o godz. 17.00 Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkanie solidarnościowe w Świetlicy im. Kateryny Biłokur w Willi Sixta, podczas którego odbędzie się koncert ukraińskich pieśni, czytanie poezji oraz otwarcie wystawy plakatów.

Wystawa pod hasłem „Wojna w Ukrainie” po raz pierwszy została zaprezentowana 3 czerwca 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Przedstawia prace studentów powstałe w Pracowni komunikacji wizualnej pod kierunkiem prof. Michała Klisia, znakomitego artysty, grafika, twórcy plakatów. Autorzy prac byli wówczas studentami drugiego roku studiów na kierunku Architektura Wnętrz w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.

Nelia Dudek, studentka, autorka plakatu, Ukrainka mieszkająca w Bielsku-Białej, pisze w katalogu wystawy „Wojna w Ukrainie” o plakatach i ich twórcach:
Każda praca pokazuje, na ile intensywnie i w jaki sposób autor przeżywa tę sytuację. Każda praca warta jest wielkiej uwa­gi i osobnej refleksji. Moi koledzy ze studiów nie zostali obojętni. Chcę Wam, wszystkim Polakom, podziękować za wsparcie dla mojej Ojczyzny, za każde otwarte drzwi i serce, za każdą spakowa­ną paczkę na rzecz Ukrainy, za każdy gest!!! Je­steście wielkim narodem o dobrym i przyjaznym sercu!

Autorami prac na wystawie „Wojna w Ukrainie” są: Joanna Janowska, Nelia Dudek, Małgorzata Kulka, Alicja Sumper, Weronika Slek, Marek Ferfecki, Kinga Witoszek, Weronika Tora, Paulina Białek, Patrycja Błachut, Aleksandra Janik, Patrycja Borkowska, Kinga Łyczko, Kinga Witoszek, Justyna Kine, Kinga Gibas.

W czasie wieczoru wysłuchamy muzyki i poezji. Pochodząca z Ukrainy Zoriana Grzybowska zagra na bandurze i zaśpiewa ukraińskie pieśni religijne i ballady historyczne, Artur Grzybowski będzie czytał fragmenty modlitw z biblijnej Księgi Judyty. Zdaniem autorów spektaklu, to właśnie Księga Judyty najpełniej oddaje sytuację Ukrainy AD 2022: – Nasz spektakl jest swoistym misterium, modlitwą o pokój w Ukrainie.

24 lutego 2023 rozpocznie się także kolejna odsłona aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy, tym razem prowadzona online. Licytacja dzieł artystek i artystów lokalnych środowisk artystycznych potrwa miesiąc. Szczegóły zostaną podane na stronie internetowej galeriabielska.pl w dniu rozpoczęcia aukcji. Poprzednia aukcja odbyła się stacjonarnie w Galerii Bielskiej BWA 28 sierpnia 2022. Zebrano wtedy blisko 10 tysięcy złotych, które przekazano na organizacje charytatywne w Ukrainie.

Galeria Bielska BWA zaprasza również na wystawę fotograficzną „Czas utracony” autorstwa Julii Ogińskiej – artystki fotografki pochodzącej z Ukrainy. Ekspozycja będzie dostępna w Klubokawiarni Aquarium od 6 do 25 marca 2023. Prezentowane fotografie będzie można zakupić, wspierając tym samym organizacje charytatywne w Ukrainie. Finisaż wystawy zaplanowano na 25 marca 2023 o godz. 17.00, a jego zwieńczeniem będzie charytatywny pokaz filmu „Limbo” w reżyserii Mariny Nikitiny. Film opowiada o życiu dzieci w miasteczku Popasna w obwodzie Ługańskim, które w 2019 roku odwiedził francuski artysta Julien Malland. Stworzył tam mural na ścianie szkoły, częściowo zniszczonej przez rosyjską armię w 2014 roku. Podczas projekcji obecna będzie reżyserka. Film będzie pokazywany w języku ukraińskim, z polskimi napisami. Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na organizację charytatywną działającą w Ukrainie.
________

Wystawa plakatów „Wojna w Ukrainie” będzie dostępna do 31 marca 2023 w podziemiach Willi Sixta.

Wystawa fotograficzna Julii Ogińskiej „Czas utracony” będzie dostępna w Klubokawiarni Aquarium od 6 do 25 marca 2023.

Finisaż: 25 marca 2023, godz. 17.00. Po finisażu charytatywny pokaz filmu „Limbo”.