Main Sztuka

Interpretacja. Wystawa Aliny Gizy

Alina Giza, to młoda mieszkanka Wisły, studentka drugiego roku projektowania mody na Akademii Sztuki w Szczecinie. My już teraz zapraszamy na jej wystawę autorską, której uroczyste otwarcie wypadnie na czwartkowe późne popołudnie o godzinie 19 (9.3.23 r). Wystaw,e będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki na ulicy Obrońców Stalingradu 17 w Szczecinie do 12.03.2023 roku.

Kilka słów o pomyśle na wystawę, która będzie się opierała na 4 słowach. Każdemu pomieszczeniu jakie znajduje się w galerii przypisane jest jedno słowo: tradycja, kwiaty, streetwear, biżuteria (akcesoria). Celem wystawy jest skłonienie odbiorcy do własnej refleksji, na dany temat (słowo) w zależności od pokoju,
w którym się znajduje. Na przykład pokój ze słowem tradycja, gdzie znajdują się inspiracje zaczerpnięte
z regionu żywieckiego, a mówiąc konkretnie ze strojów ludowych i haftów jakie znaleźć można w tej części Polski. Wzór nadrukowany metodą sitodruku zaprojektowany jest przy użyciu typografii i wiersza napisanego w gwarze żywieckiej.

W kolejnym pokoju znajdzie się kolekcja 10 projektów wykonanych w programie graficznym, które są multiplikacją wzoru kwiecistego.

Idąc dalej do pokoju ze słowem streetwear gdzie znajdują się torebki zaprojektowane we współpracy
z Katarzyną Łodzińską. Torebki są uniwersalne i zaprojektowane tak, aby można było dowolnie manipulować jej wielkością do tego stopnia, aby mógł zmieścić się w niej niej laptop lub tylko telefon, wszystko zależy od potrzeby, dnia, kaprysu. Torebki są w pełni ekologiczne, do ich produkcji wykorzystany został materiał z używanej odzieży z goretexu.

Ostatni pokój skupia się na biżuterii, która została zaprojektowania we współpracy z Julią Łyżwińską
i Martą Wilczewską. Biżuteria nawiązuje do stylistyki secesyjnej, jednak proces projektowy polegał na wyjściu od prostej formy do średnio i najbardziej skomplikowanej. Każda z projektantek wybrała swoją formę biżuteryjną, zaczynając od pierścionka, bransoletki a kończąc na okularach. Każdy z projektów jest wykonane za pomocą druku żywicznego. Jest możliwość kupienia niektórych rzeczy które znajdują się na wystawie.

Instagram: alinagiza_poland