Main Polecamy Sztuka

Wakacyjne wystawy w Galerii Bielskiej BWA

Józek Nowak – Artyści, Marcin Rząsa – Cisza, Pola Harrington – Rola kobiety najnowsze wystawy w Galerii Bielskiej BWA, które będzie można obejrzeć do 27 sierpnia.

Jak wyrzeźbić w drewnie człowieka? – dwie wystawy, dwa spojrzenia na rzeźbę w drewnie w Galerii Bielskiej BWA.

W Klubokawiarni Aquarium nowa wystawa o społecznej roli kobiet.

W piątek, 2 czerwca o godz. 17.00, Galeria Bielska BWA zaprasza na otwarcie dwóch wystaw artystów, dla których drewno jest wyłącznym materiałem rzeźbiarskim. Każdy z nich znalazł inną odpowiedź na pytanie, jak wyrzeźbić w drewnie człowieka? Obaj tworzą postaci ludzkie z jednego kawałka drewna, lecz sposób ich potraktowania jest odmienny. Wystawa Józka Nowaka „Artyści” w sali górnej galerii przedstawia naturalnej wielkości postaci, w których widz z łatwością rozpozna osobowości świata sztuki współczesnej. Marcin Rząsa swoją wystawę zatytułował „Cisza” – jego rzeźby są uniwersalnym przedstawieniem człowieka. Obie ekspozycje będzie można zwiedzać niemal do końca wakacji, do 27 sierpnia 2023 roku.

Wystawy obu artystów są głównymi punktami projektu Galerii Bielskiej BWA pod nazwą „Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?”. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na drewno – materiał rzeźbiarski, który przez artystów traktowany jest jako materiał „z duszą”. Poza wystawami rzeźby współczesnej w drewnie Józka Nowaka i Marcina Rząsy, projekt obejmuje wiele wydarzeń, wśród których jest plener dla młodzieży licealnej z Zakopanego i Bielska-Białej w ogrodzie Willi Sixta oraz panel dyskusyjny na temat roli drzew w ekosystemie i konieczności ich ochrony, a także o roli drewna jako materiału naturalnego, bliskiego człowiekowi. W panelu, w piątek, 16 czerwca 2023 roku, uczestniczyć będą artyści pracujący z drewnem, ekolodzy i urzędnicy odpowiedzialni za drzewa w mieście.

Agata Smalcerz, pomysłodawczyni i kuratorka projektu „Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?”:

­Martwe drzewo nie jest odpadem, staje się drewnem, jednym z najcenniejszych materiałów dostępnych ludzkości. I choć służy w różnych dziedzinach życia, to użyte w sztuce staje się wyrazicielem wzniosłych idei, budzi wielkie emocje, staje się dziełem o ogromnym znaczeniu kulturotwórczym. Choć kruche i z pozoru nietrwałe, narażone na zniszczenie przez wodę i ogień, może przetrwać setki lat, zachwycając kolejne pokolenia.

Tuż po otwarciu wystaw rzeźby w drewnie Galeria Bielska BWA zaprasza do Klubokawiarni Aquarium na wernisaż wystawy malarstwa Poli Harrington „Rola kobiety”, podejmującej temat roli kobiety w społeczeństwie. Prezentowane prace prowadzą widzów przez różnorodne struktury kulturowe, począwszy od patriarchalnych, występujących na Bali czy w Mongolii, a skończywszy na najbardziej równościowym pod względem płci społeczeństwie, jakim jest Norwegia. Pokazanie mnogości schematów, w jakich egzystują kobiety, skłania widzów do refleksji nad własną rolą i zachęca do kwestionowania ram. Całe doświadczenie wystawy jest zaproszeniem do odrzucenia kulturowego filtra, tak aby zbliżyć się do własnego wnętrza.

Pola Harrington:

Malując, podejmuję tematy związane ze zjawiskami społecznymi, zwłaszcza feminizmem, przekształcam je w symbole, tworząc kompozycje wizualne. Chcę, aby moje prace były dla obserwatora/obserwatorki wieloznaczeniową i estetyczną podróżą. Moje obrazy to opowieść o kulturowych mitach, symbolach i łatkach, jakie same sobie przyczepiamy i są nam przyczepiane. Jest to moja droga w szukaniu siebie i własnej kobiecości. Kobiecości, którą odkrywam i częściowo buduję na nowo.

Wystawy rzeźby w drewnie:

Józek Nowak – Artyści (sala górna), kuratorka: Agata Smalcerz

Marcin Rząsa – Cisza (sala dolna), kurator: Krzysztof Kokoryn

2 czerwca – 27 sierpnia 2023

wernisaż: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 17.00

Wystawa w Klubokawiarni Aquarium:

Pola Harrington – Rola kobiety

wernisaż: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 18.00

Wstęp na wernisaże jest bezpłatny.

Więcej szczegółów i aktualne wydarzenia: www.galeriabielska.pl