Ekologia Main

Sarni Stok dba o środowisko i czyste powietrze

Ponad 189 ton makulatury, 16 ton butelek PET, niemal 6 ton aluminium, 46 ton szkła i ponad 83 tysiące rozdanych sadzonek drzew i kwiatów – taki jest efekt akcji społeczno-ekologicznej, którą od jedenastu lat organizuje Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku-Białej. Nietrudno policzyć, że dzięki niej rocznie przybywa na Podbeskidziu aż 7,5 tysiąca nowych roślin!

Akcja „Drzewko za Surowce” jest organizowana przez CH Sarni Stok, Fundację Ekologiczną „Arka” oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach już od jedenastu lat i jest największą proekologiczną akcją w naszym regionie. Świadomość, że z jednej strony południe Polski znajduje się w niechlubnej czołówce europejskich obszarów o najmocniej zanieczyszczonym powietrzu, z drugiej – Bielsko-Biała to wrota Beskidów, mające na swym obszarze m.in. obszar „Natura 2000” była impulsem do rozpoczęcia akcji w 2007 roku – mówi Dagmara Starobrat, marketing manager Centrum Handlowego Sarni Stok. – Wykorzystaliśmy energię bielszczan i mieszkańców regionu, którzy chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu i dbają o wygląd miasta, do działań edukacyjnych, które chronią środowisko i uczą segregacji, ale także upiększają miasto i okolice. Wiemy, że przyjeżdżający do nas uczestnicy akcji gromadzą surowce wtórne przez cały rok, z myślą o kwietniowej sobocie.

Co roku, w kwietniu, mieszkańcy Bielska-Białej i okolic przyjeżdżają w wybraną sobotę do Centrum Handlowego by pozbyć się surowców wtórnych, elektrośmieci i małych, trudnych do recyklingu odpadów, a w zamian otrzymać sadzonkę drzewa lub kwiatu. Środki ze sprzedaży zebranych surowców są przekazywane na akcję Rower Pomaga, której celem jest zakup rowerów dla podopiecznych świetlic środowiskowych i domów dziecka. Rowery z pewnością przydają się wszystkim obdarowanym, bo w Bielsku nie brakuje ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych, które dzięki nowym nasadzeniom pięknieją z roku na rok. Rośliny trafiają zarówno do prywatnych ogrodów, jak i podwórek przed blokami, kamienicami, a także do parków i lasów.

Akcja po jedenastu latach stała się już niemal tradycją i gromadzi rodziny, znajomych i sąsiadów.  – Cieszymy się, że przychodzą do nas kolejne pokolenia, bo to oznacza, że udało się nam osiągnąć nasz cel: widzimy, że kolejne pokolenia dbają o środowisko. To cieszy, szczególnie, że coraz więcej mówi się o walce ze smogiem, a my walczymy z nim już od ponad dekady! – dodaje Dagmara Starobrat. W akcji od samego początku pomagają liczni wolontariusze: uczniowie Technikum Leśnego w Brynku, Szkoły Podstawowej nr 28 i Gimnazjum Plastycznego w Bielsku-Białej oraz członkowie Stowarzyszenia „Ulica Kreatywna”. Dzięki towarzyszącym jej od samego początku warsztatom edukacyjnym, najmłodsi zdobywają wiedzę na temat ekologii, a starsi mogą spotkać się z leśnikami i ogrodnikami, by dowiedzieć się jak pielęgnować ogród i dbać o zasadzone drzewa. Uczestnicy akcji „Drzewko za surowce” otrzymują także materiały promujące m.in. sposoby walki ze smogiem, wymianę źródeł ciepła, informujące o sposobach dofinansowania proekologicznych inwestycji.

W tym roku akcja odbyła się 14 kwietnia i zgromadziła niemal 1000 osób, które przywiozły ze sobą ponad 5 ton makulatury i 2 tony szkła, niemal 3 tony elektrośmieci, baterii i świetlówek, a także 600 kg plastiku i niemal 200 kg puszek. Dzięki nim w regionie pojawi się 11 000 nowych roślin!