Main Polecamy

Inne światy art naif

2 lutego 2017 r. o godz. 17.00 w Kubiszówka zaprasza na wernisaż wystawy sztuki naiwnej pt. „Inne światy art naif”.

.

W Galerii na Piętrze zobaczymy dzieła artystów z Polski, Hiszpanii, Serbii i afrykańskiego Burkina Faso. Znaczna część wystawy to prace Anny Demianiuk – podopiecznej Kubiszówki, uczestniczki zajęć grupy plastycznej Atelier,która okazała się odkryciem ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Art Naif w Nikiszowcu.

.

Mianem sztuki naiwnej określa się prace artystów nieprofesjonalnych, prezentujących  skrajnie subiektywny obraz świata. Cechą prac art naif jest często deformacja przestrzeni i perspektywy, wykorzystywanie prostych technik plastycznych, odwoływanie się do codziennego życia lub, wręcz przeciwnie, do pełnego symboli magicznego świata. Jak pisze badaczka tego nurtu sztuki Amparo Marti: „Artysta naiwny jest anarchistą, twórcą niekonwencjonalnym, niedysponującym techniką i wykształceniem, ponieważ „nie zdążył” ich uzyskać. Improwizuje odważnie, „bezczelnie” z tupetem to, ci inni zdobywają przez tradycyjne wykształcenie czy „snobizmy”(…) Kieruje się wyłącznie własną intuicją i porywem, w niepowstrzymanym dążeniu, by w tej naiwnej formie wypowiedzieć rzeczy płynące wprost z serca”.

.

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z radosnym, pełnym barw i energii malarstwem  naiwistów. Wystawę można oglądać od 2.02 do 24.02. 2017 r. w Galerii Na Piętrze bielskiego Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Fundacją Eko Art Silesia – organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej w Polsce odbywającego się w corocznie na katowickim Nikiszowcu w Galerii Szyb Wilsona.