Main Polecamy Region

Silver Silesia 2022 – 13 czerwca

Największa na Śląsku impreza dla seniorów – targi Silver Silesia – rozpoczną się 13 czerwca o godzinie 12.00 w Bielsku-Białej, w Hali pod Dębowcem. Targi Silver Silesia 2022 potrwają do środy, 15 czerwca.

Swoje oferty wystawi ponad 60 wystawców z całej Polski, na scenie wystąpi 30 artystów-seniorów, a w konferencji wezmą udział autorytety w dziedzinie gerontologii.

Podczas Silver Silesia 2022 odbędzie się konferencja naukowa, której udział wezmą naukowcy, politycy oraz przedstawiciele instytucji realizujący politykę senioralną w środowiskach lokalnych. Jednym z prelegentów będzie prof. Piotr Błędowski, ekonomista i gerontolog, współtwórca uniwersytetów trzeciego wieku. Z kolei prof. Aldona Frączkiewicz-Wronka, ekonomistka, znawczyni zagadnień polityki społecznej poprowadzi jeden z paneli dyskusyjnych.

Wystawcy zaprezentują skrojoną na miarę seniorów ofertę. Będą to biura podróży, firmy i instytucje medyczne, ośrodki rehabilitacji, producenci zdrowej żywności. Muzeum Fiata 126 p przygotowało dla seniorów sentymentalną podróż w czasie. W Hali pod Dębowcem stanie kolekcja popularnych Maluchów. Na targach będzie też Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W ciągu trzech dni na scenie zaprezentuje się 30 artystów z całego Śląska. Będą to występy wokalne, grupy teatralne, lokalne zespoły regionalne, chóry senioralne i przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej. Modelki 50+ zaprezentują jak się nosić adekwatnie do wieku. 13 czerwca podczas targów przygrywać będzie zespół Jorgusie. 13 i 14 czerwca obok Hali pod Dębowcem rozstawi się miasteczko zdrowia, gdzie porad udzielać będą specjaliści z 13 jednostek, których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego.


Swoje stoiska wystawią: Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim; Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój; Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej; Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu; Szpital Kolejowy w Wilkowicach–Bystrej; Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpitala Opieki Długoterminowej w Jaworzu; Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej; Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu; Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce Zdroju; Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu; Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”; Rejonowe Pogotowie Ratunkowe  w Sosnowcu.

Seniorzy powyżej 60. roku życia będą mogli udać się na imprezę transportem zapewnionym przez władze Bielska-Białej. Pomiędzy Halą pod Dębowcem a Dworcem PKP kursować będą autobusy linii 7 i 8.


Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki  Społecznej; Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego; Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej.

Na tym jednak nie koniec imprez dla seniorów organizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. 25 czerwca w Ożarowicach odbędzie się druga edycja Silver Run, podczas której seniorzy będą bili rekord wychodzonych (z kijkami lub bez) kilometrów na dystansie 5 km i 2 km. W ubiegłym roku przeszli w sumie 1290 kilometrów. Zapisy już się rozpoczęły na stronie ROPS.