Galeria

alalea

Projekt alalea został stworzony przez Alicję Jakimów i jej największą inspirację – półtoraroczną córkę Leę. Unikalne ilustracje powstały z połączenia tradycyjnych technik graficznych (takich jak sucha igła, linoryt, druk sitowy) oraz grafiki cyfrowej. W niebanalny sposób przedstawiają świat przyrody, zarówno zwierząt, jak i roślin, często zestawionych z elementami typografii. Autorka uczyniła alaleę pretekstem, by przemycić grafikę artystyczną do świata dziecięcego, wzbogacając tym samym swoją więź z córką. Bardzo ważnym aspektem projektu jest jego styczność z naturą i postępowanie w zgodzie z nią. Wszystkie prace powstają na papierach z recyklingu, produkowanych przy pomocy energii wiatrowej. Większość grafik drukowana jest w lokalnych drukarniach farbami ekologicznymi na bazie wody, a część dochodów przekazywana jest na pomoc zwierzętom. Ogromnie ważnym aspektem całego projektu jest jego zaangażowanie w społeczną odpowiedzialność oraz chęć wzbogacenia świata dziecięcego sztuką.
Prace te powstały z potrzeby serca, z miłości do córki i z chęci wspólnego działania. Ilustracje alalei, chociaż skierowane do dzieci, zdecydowanie nie powinny onieśmielać dorosłych, jeśli tylko zapragną oni mieć je u siebie. Oprócz plakatów można u nas znaleźć papierowe maski, kartki okolicznościowe, zawieszki na okna i łóżeczka oraz wiele innych artykułów do dekoracji dziecięcego pokoju. Wkrótce ruszymy także z ilustracjami na materiałach bawełnianych i na drewnie.
Alicja Jakimów urodziła się w 1984 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem dr hab. Joanny Piech-Kalarus oraz Pracowni Projektowania Graficznego pod kierunkiem prof. Józefa Hołarda. W 2008 roku była także stypendystką programu Erasmus Socrates, w ramach którego studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Dwukrotnie zdobyła stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki (2010, 2013). Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Katowicach, Cieszynie, Bielsku-Białej. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, fotografią oraz instalacją przestrzenną.
W swej twórczości najczęściej podejmuje wątki związane z tematyką społeczną, lokalną oraz osobistymi doświadczeniami. Na wystawach indywidualnych prezentowała projekty związane z rodzinnym miastem, takie jak bielskie osiedla w fotoinstalacji 2BBlok czy fotograficzno-multimedialne portrety najstarszych artystów związanych z Bielskiem-Białą. Od 2014 roku zaangażowana jest w działania redakcji magazynu „redakcjaBB”, w którym jest mentorem grupy graficznej i fotograficznej, prowadząc spotkania oraz warsztaty z młodzieżą. Prowadzi także własne studio graficzno-fotograficzne, skupiające się głównie na projektach dla stowarzyszeń kulturalnych i społecznych.
Prace Alicji Jakimów będzie można oglądać na wystawie „Alalea” w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA do 29 grudnia. Prace można również kupić na stronie www.alalea.com