Sport

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne !

Do inauguracyjnej rundy Pucharu Polski w zjeździe na rowerach pozostały już niecałe dwa tygodnie.Zawodnicy ostro przygotowują się do pierwszej punktowanej rywalizacji w sezonie. Trasa na górze Stożek jest już odświeżana i porządkowana. Jednym słowem przygotowania idą pełną parą.Zanim zawodnicy staną na starcie, na kilka zadanych pytań odpowie Tomek Gagat współwłaściciel Agencji Sportainment – organizator zawodów oraz Jakub Pyszow, który od lat współpracuje przy Diverse Downhill Contest oraz jest jednym z organizatorów dwóch nowych serii zawodów zjazdowych w Polsce.

– Tomek jak oceniasz polski downhill A.D. 2017?

TG –Wraz z coraz wyższym poziomem naszych imprez, poziom polskiej sceny DH bardzo poszedł w górę. Sławek Łukasik z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki, wygrywa Puchary Europy IXS, a w 2016 zdobył Mistrzostwo Europy w Wiśle na górze Stożek. W tej samej imprezie z rewelacyjnej strony pokazał się Wojtek Czermak, który zajął trzecie miejsce w kategorii Elita. To był ogromy sukces polskich zawodników, mam nadzieję że ten rok będzie dla nich jeszcze lepszy. Życzę im tego z całego serca. Mamy też młodszych zawodników, którzy jeżdżą naprawdę szybko i z uwagą śledzimy ich wyniki. Powstał Bike Park w Kasinie Wielkiej z ogromnym potencjałem, stale rozwijają się także trasy na górze Żar. W tym roku premierę będzie mieć nowa seria zawodów Hard Downhill League – tworzona przez Kubę Pysza, który przez lata pod skrzydłami Sportaiment wiele się nauczył i z dużym zapałem i zajawką rozwija zawody DH w Polsce. To wszystko sprawia, że patrzę z dużym optymizmem na sezon 2017 oraz kolejne  lata.

 

-Przez dwa lata z rzędu Wisła gościła zawody Mistrzostw Europy, w tym roku będą one rozgrywane we Włoszech, to celowa rezygnacja z ME na rzecz Pucharu Polski?

TG –Historia zawodów Diverse Downhill Contest rozpoczęła się w 2006 roku, więc to już nasz dwunasty sezon.Do tej pory osiągnęliśmy bardzo dużo, zaczynając od lokalnych zawodów, poprzez kilkadziesiąt rund Pucharu Polski, kilkukrotnie organizowaliśmy Mistrzostwa Polski, a takže zawody UCI rangi C3, C2, C1, aż po Mistrzostwa Europy DH w 2015 roku, które powtórzyliśmy rok później.

Dla Sportainment rok 2017 jest sezonem „złapania oddechu“ skupiamy się na zawodach krajowych (Puchar Polski i Mistrzostwa Polski) oraz planujemy nowości na kolejny sezon 2018.Co to będzie? Tego jeszcze nie zdradzimy lecz możecie być pewni, że będzie „grubo“  J  Tymczasem zapraszam wszystkim na rozpoczęcie sezonu Pucharu Polski do Wisły 22-23 kwietnia.

W tym sezonie poza dwiema rundami Diverse Downhill Contest w kalendarzu PZKol znalazły się imprezy zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów – Local Series of Downhill i Hard Downhill League. O obie z nich zapytaliśmy jednego ze sprawców „zamieszania” Jakuba Pysza.

-Kuba skąd pomysł na Hard Downhill League?

KP –W roku 2016 widząc duże zainteresowanie nową serią zawodów Local Series of Downhill,która ma na celu przede wszystkim rozwój tego sportu u podstaw oraz zachęcenie osób, które hobbystycznie uprawiają downhill do rywalizacji i podnoszenia swoich umiejętności, jednocześnie przy coraz mniejszej ilości imprez zjazdowych, które odbywały się w Polsce, postanowiliśmy wskrzesić Puchar Polski. W ostatnim roku opierał się on jedynie na zdecydowanie najlepszej imprezie downhillowej w Polsce – Diverse Downhill Contest oraz Mistrzostwach Polski w Czarnej Górze, co niestety, ale wciąż stanowiło jedynie dwie imprezy z cyklu Pucharu Polski. Chcąc ujednolicić poziom produkcji zawodów całego cyklu, jednocześnie przy utrzymaniu bardzo wysokiej jakości przygotowania tras, która dla zawodników jest jedną z najważniejszych rzeczy, zainicjowaliśmy nowy cykl Hard Downhill League, wzorując się nazewnictwem z motocrossowej dziedziny Hard Enduro. Trasy na których odbywać się będą zawody Pucharu Polski mają być TRUDNE! W każdym tego słowa znaczeniu, tak by rowerzyści mieli miejsca, w których mogą podnosić poziom swoich umiejętności.

 

– Co jest dla was priorytetem w sezonie 2017?

KP –Na pewno najważniejsze dla nas jest, żeby każdą edycję zarówno Local Series of Downhill, Hard Downhill League oraz Diverse Downhill Contest przy których jak zawsze będziemy pomagać w przygotowaniach, odbyły się na jak najwyższym poziomie. Jest to pierwszy rok, w którym samodzielnie organizujemy edycje Pucharu Polski, tak więc będzie to rok pełen nowych doświadczeń. Local Series of Downhill chcemy utrzymać w klimatach które towarzyszą tej imprezie od samego początku: „luźne ściganki w milej atmosferze”, unikając błędów które zdarzały się w roku poprzednim, tak by wszystko ciągle szło do przodu.

Diverse Downhill Contest już za dwa tygodnie. Zapisy online do pierwszej w tym roku edycji zawodów Pucharu Polski potrwają do 19 kwietnia.Link do zgłoszenia:

http://www.downhillcup.eu/downhill,zgloszenie.html

Regulamin zawodów wraz z kategoriami startowymi oraz harmonogramem znajduje się na oficjalnej stronie zawodów. (http://www.downhillcup.eu/downhill,regulamin.html)

Inauguracyjna runda Pucharu Polski na pewno dostarczy sporo sportowych wrażeń. Bądźcie gotowi na weekend wypełniony dobrym ściganiem. Nie może was zabraknąć w Wiśle 22 i 23 kwietnia!

Oficjalna strona: www.downhillcup.eu

Oficjalny profil na Facebook`uwww.facebook.com/downhillcontest

Organizator: SPORTAINMENT www.sportainment.pl

https://www.facebook.com/SportainmentMarketingAgency/