Main Polecamy

Ewa Świdzińska – SELFOWAĆ!

Ewa Świdzińska – urodzona w Milanówku w 1958 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się sztuką performans oraz fotografią. Prowadzi autorskie warsztaty interdyscyplinarne łączące sztuki wizualne z innymi dziedzinami np. pedagogiką, socjologią, arteterapią. Mieszka w Warszawie.

Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performans, m.in. w Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim, EPAF w Lublinie, w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii, RIAP w Quebec City i Regina (Kanada), w działaniach w przestrzeni otwartej, np. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Ritual w Pedvale na Łotwie, a także w projektach poświęconych sztuce kobiet, np. „Kobieta o Kobiecie” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, „Performance-esse” w Toruniu, Dzień Kobiet w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Jej prace prezentowane były na wystawach, m.in.: „Kobieta o kobiecie” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2007); 100 fotek w ACK UMCS w Lublinie (2008); „Od problemu symulacji do nowego symbolizowania” na 6. Biennale Fotografii w Poznaniu (2009); „Żywoty intymne” w Galerii Piekary w Poznaniu (2010); „Oh no, not sex and death again!” w PGS w Sopocie (2010); „Gramatyka gender” na Interphoto w Białymstoku (2013) oraz w BWA w Jeleniej Górze (2014): „Ikonografia Kobiecej Intymności i „Gorzki to chleb jest polskość”.
Dokumentacje działań artystki, zdjęcia, recenzje były publikowane w „Magazynie Sztuki”, „Art&Business”, „Dekadzie Literackiej”, „Newsweeku”, „Obiegu”, „Formacie”, „Exicie”, „Arteonie”, „Spam.art.pl” oraz w książkach: „Sztuka Kobiet” pod red. Jolanty Ciesielskiej i Agaty Smalcerz (wyd. Galeria Bielska BWA 2000); Krzysztof Jurecki „W poszukiwaniu sensu fotografii” (wyd. Galeria Wozownia, Toruń 2008); Izabela Kowalczyk „Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi… Sztuka i feminizm w Polsce” (wyd. Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań 2010).
Artystka uczestniczyła w programie Jana Świdzińskiego i Pawła Kamińskiego z cyklu „Alfabet polskiego performance”, emitowanym w TVP Kultura. Jurorka programu TVP SA. Dolina Kreatywna, z dziedziny Teatr.

“Ewa Świdzińska jest performerką, realizującą zarówno wystąpienia w przestrzeniach galeryjnych, na oficjalnych festiwalach i wernisażach, jak i działania dokamerowe, bez udziału widzów, wykonywane w przestrzeniach prywatnych, fotografowane przez samą autorkę. Jej selfie stanowią serie kadrów komponowanych przy użyciu rekwizytów, spełniających ważną rolę w performansach artystki. Wystawa pokaże jak silny jest imperatyw tworzenia nowych sytuacji, komentarzy do rzeczywistości, reagowania na sprawy osobiste i społeczne”- Agata Smalcerz, kurator wystawy

Magdalena Lara, Polska. Kobieta. Artystka. Rozmowa z Ewą Świdzińską, Magazyn “Szum” online, 4.08.2016 >>

otwarcie wystawy:
czwartek, 7 września, 19.00

Wystawa trwa do 8 października 2017, na wystawę wstęp wolny