Main Okoliczności

7. FAF– ostatnie dni trwania biennale fotografii światowej

Jeszcze tylko przez kilka dni, do 29 października w Bielsku-Białej trwa FotoArtFestival – siódma edycja przeglądu najlepszej światowej fotografii. Jest to świetna okazja do obejrzenia kilkunastu wystaw światowej sławy fotografików, znanych i wielokrotnie wystawianych w galeriach na całym świecie. W bielskich galeriach i muzeach można podziwiać 15 dużych wystaw z pracami takich czołowych fotografików, jak Michael Ackerman (Niemcy), Michał Adamski (Polska), Kristoffer Albrecht (Finlandia), Shobha Battaglia (Włochy), Andreas Franke (Austria), John Heseltine (Wielka Brytania/Francja), Tommy Ingberg (Szwecja), Frieke Janssens (Belgia), Jens Juul (Dania), Zisis Kardianos (Grecja), Antonin Kratochvil (Czechy), Alain Laboile (Francja), Oliver Merce (Rumunia), Otto Snoek (Holandia), Evgeniy Vasin (Rosja).

.
Celem festiwalu jest stworzenie miejsca wymiany myśli i obrazu, czyli platformy, gdzie spotykają się różne pokolenia, różne kierunki fotograficzne i style – od dokumentu po eksperyment. Jest to festiwal tworzony przez ludzi i dla ludzi, których łączy tolerancja oraz życzliwość do świata. To impreza dla osób poszukujących, chcących doświadczyć czegoś nowego, szukających inspiracji dla własnej twórczości” – mówi o festiwalu Inez Baturo, dyrektor programowy i organizacyjny FAF. Zaproszeni fotograficy zaprezentowali dotychczas swoją twórczość w postaci prelekcji i pokazów podczas wyjątkowego spotkania z widzami tzw. Maratonu Autorskiego (14-15 października).

Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych. „A wszystko w myśl ‘slow life’, czyli festiwalu na ludzką miarę, na którym można zapomnieć na chwilę o codzienności, zwolnić tempo i pobyć wśród ludzi myślących podobnie, wśród dzieł sztuki fotograficznej z najwyższej półki” – opowiada o wyjątkowym charakterze festiwalu Inez Baturo.
W programie festiwalu znajduje się również dodatkowa wystawa – FotoOpen – pokonkursowa prezentacja 100 zdjęć w większości młodych fotografów.

Do 29 października festiwalowi towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń związanych z sztuką fotografii – większość odbywa się w Klubie Festiwalowym w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11). Są to warsztaty fotograficzne, spotkania z fotografami-podróżnikami, pokazy filmów o fotografii.
Wystawy festiwalowe prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Starej Fabryce, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii To Tu, Galerii Galicja.

.
Honorowym patronem festiwalu jest Marszałek Województwa Śląskiego; patronat artystyczny sprawują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i ZPAF.
Organizatorami wydarzenia są bielska Fundacja Centrum Fotografii, Gmina Bielsko-Biała.

Szczegółowy program na stronie internetowej www.fotoartfestival.com