Main Polecamy

Trwa 7. FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo

Od 13 października w Bielsku-Białej trwa FotoArtFestival – siódma edycja przeglądu najlepszej światowej fotografii. Dwa następne tygodnie, do 29 października będą stanowiły świetną okazję do obejrzenia kilkunastu wystaw światowej sławy fotografików, znanych i wielokrotnie wystawianych w galeriach na całym świecie.

.

W bielskich galeriach i muzeach można podziwiać 15 dużych wystaw z pracami takich czołowych fotografików, jak Michael Ackerman (Niemcy), Michał Adamski (Polska), Kristoffer Albrecht (Finlandia), Shobha Battaglia (Włochy), Andreas Franke (Austria), John Heseltine (Wielka Brytania/Francja), Tommy Ingberg (Szwecja), Frieke Janssens (Belgia), Jens Juul (Dania), Zisis Kardianos (Grecja), Antonin Kratochvil (Czechy), Alain Laboile (Francja), Oliver Merce (Rumunia), Otto Snoek (Holandia), Evgeniy Vasin (Rosja).
„Celem festiwalu jest stworzenie miejsca wymiany myśli i obrazu, czyli platformy, gdzie spotykają się różne pokolenia, różne kierunki fotograficzne i style – od dokumentu po eksperyment. Jest to festiwal tworzony przez ludzi i dla ludzi, których łączy tolerancja oraz życzliwość do świata. To impreza dla osób poszukujących, chcących doświadczyć czegoś nowego, szukających inspiracji dla własnej twórczości” – mówi o festiwalu Inez Baturodyrektor programowy i organizacyjny FAF. Zaproszeni fotograficy zaprezentowali dotychczas swoją twórczość w postaci prelekcji i pokazów podczas wyjątkowego spotkania z widzami tzw. Maratonu Autorskiego (14-15 października).

Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych. „A wszystko w myśl ‘slow life’, czyli festiwalu na ludzką miarę, na którym można zapomnieć na chwilę o codzienności, zwolnić tempo i pobyć wśród ludzi myślących podobnie, wśród dzieł sztuki fotograficznej z najwyższej półki” – opowiada o wyjątkowym charakterze festiwalu Inez Baturo.

.
W programie festiwalu znajduje się również dodatkowa wystawa – FotoOpen – pokonkursowa prezentacja 100 zdjęć w większości młodych fotografów. Do 29 października festiwalowi towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń związanych z sztuką fotografii – większość odbywa się w Klubie Festiwalowym w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11). Są to warsztaty fotograficzne, spotkania z fotografami-podróżnikami, pokazy filmów o fotografii.

.
Wystawy festiwalowe prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Starej Fabryce, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii To Tu, Galerii Galicja.
Honorowym patronem festiwalu jest Marszałek Województwa Śląskiego; patronat artystyczny sprawują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i ZPAF.
Organizatorami wydarzenia są bielska Fundacja Centrum Fotografii, Gmina Bielsko-Biała.

Szczegółowy program na stronie internetowej www.fotoartfestival.com

PROGRAM 7. FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo:

13-29 października (poniedziałek-niedziela), godz. 10.00-18.00
– Wystawy festiwalowe
26 września – 5 listopada, godz. 12.00-20.00
– Wystawa: Andrzej Baturo – „Fotograficzne urywki”, Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

***

Dodatkowe wydarzenia w ramach Klubu Festiwalowego w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11)
WARSZTATY

25 października, godz. 17.00
Warsztaty fotograficzne z Inez Baturo, fotografką, inicjatorką i dyrektor programową FotoArtFestivalu

Wyjątkowa szansa, aby skonsultować swoje prace ze znakomitą artystką fotografikiem i uzyskać wskazówki do dalszych działań. Jeśli interesujesz się fotografią i chcesz zaprezentować swoją twórczość podczas spotkania, wyślij zgłoszenie (imię, nazwisko oraz numer telefonu) oraz maks. 3 zdjęcia na adres wolontariat@fotoartfestival.com do 20 października. Liczba miejsc ograniczona! Wstęp wolny.

26 października, godz. 17.00
Warsztaty fotograficzne: Fetyszyzm w fotografii na wybranych przykładach.
Prowadzenie Ula Kóska i Paweł Mrowiec

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne pt. „Fetyszyzm w fotografii na wybranych przykładach”, które poprowadzą fotografowie: Ula Kóska (ulakoska.com) i Paweł Mrowiec (Paweł Mrowiec Photography).
Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej twórczości takich fotografów światowej sławy, jak Guy Bourdin, Helmut Newton czy Ellen von Unwerth.
Spotkanie dla wszystkich pasjonatów fotografii i nie tylko. Wstęp wolny.

FILM

17 października, godz. 19.00
Filmowe wtorki w Aquarium – FotoArtFestival
„Geniusz zaklęty w fotografii”

Fragmentu dokumentu-serialu publikowanego przez BBC o historii i fenomenie sztuki fotograficznej.

24 października, godz. 19.00
Filmowe wtorki w Aquarium – FotoArtFestival
„Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik, Polska 2013

Dokument o przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

SZTUKA

Murale Kredowe w Aquarium Murale tworzone białą kredą na czarnej ścianie, powstające na oczach gości odwiedzających klubokawiarnię.
Dorota Koperska “Black & White”
Malowanie muralu: 16 października
Dorota Koperska – fotografka, malarka, projektantka. Szczególnie bliski jest jej reportaż fotograficzny, w którym stara się zatrzymać klimat danej chwili i pokazać to, co na pierwszy rzut oka jest niezauważalne.

SPOTKANIA

19 października, godz. 18.00
Namaste – relacja z podróży do Indii // FotoArtFestival
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Wojciechem Brożnowiczem, który zaprezentuje swoje zdjęcia z podróży do Indii. Cykl zdjęć nosi tytuł „Namaste”. Podczas spotkania swoje prace zaprezentuje także Jan Sadlik – cykl zdjęć pt. „Obecność” – oraz Ewa Bojanowska, autorka pokazu pt. „TRASTEVERE – popołudnie na Zatybrzu”.
Wojciech Brożnowicz, Jan Sadlik oraz Ewa Bojanowska biorą udział w Foto Spotkaniach organizowanych przez Fundację Centrum Fotografii. Pracują pod okiem Inez Baturo, fotografki oraz dyrektor programowej i artystycznej FotoArtFestivalu.

23 października, godz. 18.00
Spotkanie z dr hab. Piotrem Zawojskim, redaktorem książki „Teoria i estetyka fotografii cyfrowej”

Publikacja przynosi zróżnicowane naukowe spojrzenia na tę nową i gwałtownie rozwijającą się gałąź sztuk plastycznych, jaką jest fotografia cyfrowa – spojrzenia kulturoznawcze i medioznawcze. Na publikację składa się kilkanaście tekstów autorów zagranicznych, z teoretycznym wprowadzeniem jej polskiego redaktora. Pomimo naukowego charakteru jest to także przystępny przewodnik po tej dziedzinie dla fotografów, fotoedytorów czy specjalistów od komunikacji wizualnej.
Piotr Zawojski – prof. UŚ dr hab., pracuje w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ, wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Intermediów. Zajmuje się problematyką fotografii, filmu i kina, sztuki nowych mediów oraz cyberkultury. Autor i redaktor wielu książek.
Prowadzenie – Justyna Łabądź, Galeria Bielska BWA

Bielsko-Biała, Kubiszówka, ul. Słowackiego 17
BEZPŁATNE WARSZTATY FAF – „PORTRET – od ujęcia do wydruku”
27 – 28 października 2017 (pt., sb.)
zgłoszenia na stronie: http://www.eizo.pl/portret

ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

W piątek fotografujemy, a w sobotę dalsza praca z obrazem (z wykorzystaniem tabletu), kalibracja monitora i druk.
Warsztaty poprowadzi Jakub Kaźmierczyk. Fotograf, bloger i redaktor. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą. Ambasador firmy Olympus i influencer WD.
Dodatkowo na warsztatach pojawią się eksperci z Epson, Eizo, Wacom, Olympus i PermaJet