Main Okoliczności Polecamy Sztuka

Beskid Classics po raz trzeci

Hasłem III BESKIDZKIEGO FESTIWALU KLASYKI „BESKID CLASSICS”, który odbędzie się w dniach 8-10 września 2022 r. w Bielsku-Białej i Szczyrku pod patronatem honorowym Prezydenta Bielska-Białej, Burmistrza Żyliny (Słowacja) i Starosty Powiatu Bielskiego, będzie „NAJBLIŻEJ MUZYKI”. Wszystkie koncerty odbędą się w miejscach o niezwykłym charakterze, gdzie publiczność będzie miała okazję wysłuchać wspaniałych artystów w intymnej niemal atmosferze, której doświadczyć będzie można nawet
w liczącej niemal 1000 miejsc, nowoczesnej sali Cavatina Hall.

W tegorocznej edycji zaprezentują się dwa młode, mające także bielskie korzenie, ale znane już na świecie zespoły kameralne TRIO LEGEND i ATMA QUARTET. Jednak najbardziej wyjątkową gwiazdą festiwalu będzie 15-letni RYAN MARTIN BRADSHAW, który w Cavatina Hall wystąpi na gali symfonicznej z orkiestrą SLOVAK SINFONIETTA. Ten określany mianem „Mozarta XXI w.” młodziutki pianista, laureat aż 18 konkursów pianistycznych, wprawia w zachwyt artystów takich jak Stjepan Hauser i Placido Domingo, którzy powiedzieli o nim, że „taki talent zdarza się tylko raz na 100 lat!”.

– Tematycznie nie mogliśmy nie odnieść się do tragicznych wydarzeń, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą – mówi Paweł Kotla, dyrektor festiwalu. – Jako dyrygent, który od 12 lat regularnie występuje z narodowymi orkiestrami m.in. Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu i mając w pamięci pożegnalny koncert muzyki polskiej, którym dyrygowałem przy licznym udziale białoruskiej opozycji w Państwowej Filharmonii w Mińsku 9 października 2020 r., kiedy na polecenie władz Białorusi nasz korpus dyplomatyczny musiał opuścić ten kraj, głęboko przeżywam los także moich przyjaciół i ich rodzin, którzy dotknięci zostali tą straszną wojną – dodaje.

Piękna muzyka, w pięknych wnętrzach i w pięknych górach – zapowiada się prawdziwa uczta kulturalna!

Szczegóły programu dostępne są na stronie: www.klasyka.eu

Także tam informacja o możliwości zakupu biletów.

Nasz portal jest patronem medialnym wydarzenia.

Slovak Sinfonietta
Paweł Kotla fot Marcin Stępień
Ryan Martin Bradshaw
ATMA QUARTET
TRIO LEGEND