Ekologia Main Region

Powstał Klaster Energii Powiatu Bielskiego

Celem jest tańsza energia dla członków klastra, a w efekcie także dla mieszkańców. Powstał Klaster Energii Powiatu Bielskiego, właśnie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Klastra. Założycielami są powiat bielski wraz z 9 gminami z terenu powiatu oraz Agencja Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej.

– Cieszę się, że po licznych spotkaniach i dyskusjach udało się podpisać porozumienie tworzące klaster. Świat idzie naprzód, rozwijamy się i my. To droga, na którą trzeba było wkroczyć zmierzając do tzw. zielonej transformacji- mówił starosta bielski Andrzej Płonka na spotkaniu w Centrum Konferencyjnym BIT w Bielsku-Białej.

– Widzimy, jak drożeją ceny mediów. Naszym celem jest dążenie do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, obniżenie jej kosztów, a przede wszystkim zwiększenie udziału energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Ma to zapewnić współpraca samorządów z szeroko pojmowanym biznesem. Takie cele stawiamy sobie na najbliższe lata w klastrze – dodał starosta Płonka.

Klaster energetyczny pozwoli m.in. pozyskiwać unijne środki na odnawialne źródła energii. – Myślimy w tym kontekście o naszych budynkach użyteczności publicznej: szkołach, szpitalach, czy salach sportowych. To już się dzieje, jednak sporo jeszcze można zrobić w tym temacie- mówi Anna Plichta-Kotas, naczelnik wydziału programowania rozwoju i funduszy unijnych w starostwie.

Jak ma to wyglądać docelowo wyjaśnia Maciej Jeleń, prezes ARR. – Obecnie szkoła z instalacją fotowoltaiczną nie jest w stanie jej w pełni wykorzystać. Wiadomo, że najwięcej energii elektrycznej produkowana jest w dzień w okresie od wiosny do jesieni. Tymczasem placówka oświatowa w wakacje nie potrzebuje aż tyle prądu. Jeśli w pobliżu będzie zakład produkcyjny i oba te podmioty będą należały do klastra energetycznego, szkoła będzie mogła odsprzedać nadmiar energii. Przedsiębiorca będzie miał tańszy prąd, a szkoła dodatkowy przychód- mówi szef agencji.

Pierwsze konkursy, w których można pozyskać środki unijne mają zostać ogłoszone w przyszłym roku.