Main Okoliczności

Radek Rak odsłoni płytę w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Prozaik Radek Rak dołączy do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Na tablicy z brązu znajdzie się cytat zaczerpnięty z książki Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Brzmi on: “Im co więcej kosztuje, tym mniej jest warte. A wężowe serce warte jest bardzo wiele.”

Po odsłonięciu płyty w Alei, które nastąpi 28 października o godzinie 17.00 organizatorzy zapraszają do Informatorium na spotkanie autorskie z uhonorowanym, które moderował będzie Paweł Majka, polski pisarz specjalizujący się w fantastyce, dziennikarz i pracownik mediów.

Będzie to już 20 płyta w Alei Pisarzy. W tym roku obchodzony jest mały jubileusz – dziesięciolecia Alei, dlatego październikowe wydarzenie uświetni recital popowo-jazzowy Karoliny Śleziak – “Ciepło”, wokalistki, instrumentalistki i kompozytorki.

Idea realizacji Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idoli masowej kultury medialnej dowartościowaniu podlega tu sztuka słowa. Aleja Pisarzy przy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu ma na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości wmurowania w Alei Pisarzy pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości.  Swoje płyty w oświęcimskiej Alei Pisarzy odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł, Wojciech Jagielski, Adam Zagajewski, Szczepan Twardoch, Małgorzata Szejnert, Magdalena Grzebałkowska. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę Oświęcimia – Miasta Orędownika Pokoju – o kulturowe i pokojowe treści.
Wstęp na spotkanie jest wolny, udział bezpłatny.